Jedz mądrze

Joga, medytacja, ćwiczenia z koncentracji – to tylko niektóre z technik wybieranych przez Polaków, aby usprawnić funkcjonowanie pracy mózgu. Niestety, często zapominamy o diecie. Tak - mózg trenowany powinien być odpowiednio odżywiany. Zaraz dowiesz się jak.

Gratuluję Ci czytelniku. Skoro czytasz ten artykuł, oznacza to, że posiadasz jeden z najbardziej skomplikowanych wytworów natury. Mowa oczywiście o twoim, ważącym około 1,3 kilograma, mózgu, w którym znajduje się aż 86 miliardów neuronów zarządzających 30 bilionami komórek znajdujący się w organizmie. Zapewne nie jesteś w stanie wyobrazić sobie tych 30 bilionów komórek, a to prowadzi do interesującej ciekawostki: twój mózg nie jest w stanie wyobrazić sobie tego, co robi. Mimo że waga tego organu to zaledwie ok. 2% masy ciała, zużywa on 27% energii dostarczonej organizmowi, co jest kolejnym dowodem na to, jak ważną rolę pełni mózg w twoim organizmie.

A więc skoro wiemy już, jak ciężko pracuje nasz mózg - bo warto dodać, że nie tylko zarządza całym ciałem, ale także non stop wyłapuje i analizuje bodźce z otoczenia – warto trochę pomóc mu w jego pracy dzięki odpowiedniej diecie. Na szczęście ewolucja nie zrobiła nam psikusa i jest tak, że pożywienie dobre dla ciała jest również odpowiednie dla mózgu. Nietrudno będzie więc stworzyć dietę odpowiednią dla ciała i mózgu.

A więc co należy jeść, aby utrzymać najważniejszy narząd naszego ciała w dobrej formie?

  • Ziemniaki, niełuskany ryż, fasola, kasza, soczewica

Mózg żywi się glukozą, czyli cukrami. Podbiera prawie połowę glukozy, którą dostarczamy organizmowi. Jednak łakomczuch, które pomyślały teraz, że znalazły świetne usprawiedliwienie dla objadania się cukierkami i słodyczami, poczują się teraz zawiedzione.  Cukier zawarty w łakociach to węglowodany proste, które nie wymagają trawienia, szybko przenikają do krwi i zamieniają się w tłuszcz, a nim mózg nie potrafi się odżywiać. Aby zapewnić mu potrzebną dawkę energii do działania, niezbędne są węglowodany złożone, czyli te, które stopniowo i długotrwale uwalniają cukier. Dzięki temu mózg ma stały dopływ paliwa do funkcjonowania. Bogatym źródłem tych węglowodanów: nasiona, ziarna zbóż, pełnowartościowa mąka, kasza, biały ryż, ziemniaki, fasola, soczewica, płatki i otręby owsiane oraz chleb pełnoziarnisty, który jest także bogaty w witaminę B3 odpowiedzialną za procesy pamięciowe, koncentrację i kojarzenie.

  • Ryby: tuńczyk i łosoś

Niacyna, inaczej witamina B3, to niezwykle ważny składnik diety, której celem jest poprawa zdolności poznawczych. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mózgu i obwodowego układu nerwowego.  Jej brak osłabia pamięć, utrudnia koncentrację oraz zdolność do kojarzenia i zestawiania ze sobą informacji.

Tuńczyk, podobnie jak łosoś, jest także bogatym źródłem kwasów omega-3, które poprawiają ukrwienie mózgu i pomagają w przekazywaniu impulsów nerwowych. W mięsie ryb znajdują się również duże ilości fosforu, pierwiastka mineralnego poprawiającego nastrój i zwiększającego inteligencję.

  • Owoce: brzoskwinie winogrona, morele, banany, pomarańcze, awokado, melony, nektarynki

Wszystkie wymienione wyżej owoce są bogatym źródłem potasu. Pełni on bardzo ważną rolę w procesie dotleniania mózgu.

  • Orzechy ziemne

Jak pisaliśmy wcześniej, mózg to miliony neuronów. Polifenole, zawarte w orzechach (także w winie i kakao) inicjują proces tworzenia się komórek mózgowych (neurony mózgowe) oraz wzmacniają połączenia miedzy neuronami. Orzechy zawierają również dużo kwasów tłuszczowych omega-3.

  • Produkty kiszone

Zostało dowiedzione naukowo, że zarówno ogórki, jak i kapusta kiszona mają bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka. Dzieje się tak, ponieważ usprawniają one prace jelit, które są bardzo silnie połączone z mózgiem. Kiszone przetwory są również dostarczycielem witamin z grupy B, magnezu, wapnia, fosforu i potasu, czyli tych składników mineralnych, które dostarczają potrzebnej energii dla pracy mózgu.

  • Woda

Wodę wymieniamy na końcu nie dlatego, że jest najmniej ważna, ale właśnie dlatego że jest zwieńczeniem, najważniejszym elementem diety, która poprawia pracę mózgu.

Mózg w 82% składa się z wody. Aby więc prawidłowo i efektywnie funkcjonował, trzeba jej dostarczać w odpowiednich ilościach – co najmniej 2 litry dziennie, choć oczywiście można jej spożywać dużo więcej. Bez odpowiedniej ilości wody przyjęte wcześnie witaminy i minerały zwyczajnie nie zostaną przekazane do mózgu. To od wody zależy szybkość i jakość przesyłania sygnałów miedzy neuronami w mózgu, a więc jakość myślenia. Bez wody spożywanie „jedzenia na myślenie” jest bezmyślnością.