Porcelanowa zastawa… to podstawa!

Wśród rodzinnych pamiątek przekazywanych z pokolenia na pokolenie zazwyczaj znajduje się przepiękna porcelanowa zastawa w mniej lub bardziej kompletnej formie. Tradycyjny polski dom nie mógł się obejść bez eleganckiej porcelanowej zastawy, którą wyciągało się z kredensu od święta, żeby podkreślić uroczysty nastrój chwili.

Także i dzisiaj porcelanowa zastawa bywa świadkiem tych najbardziej celebrowanych momentów z życia rodziny. To najcenniejsza pamiątka, jaką możemy zostawić po sobie dzieciom i wnukom.

Czym jest porcelana?

Historia porcelany sięga już VII wieku, kiedy to w Chinach wynaleziono ten szczególny rodzaj ceramiki. Porcelana to produkt ceramiczny uzyskiwany z mieszanki naturalnych materiałów: glinki kaolinowej z kwarcem i skaleniem.

Ze względu na skład chemiczny wyróżniamy porcelaną miękką i twardą. Twardą - ze względu na wysoką wytrzymałość mechaniczną, niską przesiąkliwość i odporność na działanie czynników chemicznych - wykorzystuje się w produkcji izolatorów wysokonapięciowych, sprzętu laboratoryjnego oraz naczyń.

To tylko suche fakty, bo przecież nie sposób nie dodać, że za tym cudownym produktem, zwanym „białym złotem” stoi wielki kunszt artystów używających porcelany do wytwarzania prawdziwych dzieł sztuki.

Od projektu do zastawy

Skomplikowany proces wytwarzania porcelany tłumaczy wysokie ceny, jakie porcelanowe zastawy osiągają w Polsce i na świecie. Przed wyrobieniem naczynia powstaje projekt, na którym ręcznie rozrysowuje się poszczególne elementy. Następnie starannie odmierzone surowce miesza się bardzo dokładnie w specjalnych młynach, żeby wyrób był jak najlepszej jakości. Wyrobioną masę można zacząć formować w pożądany kształt poprzez przycinanie i dzielenie jej na fragmenty o odpowiedniej wielkości, które następnie wykładane są na formy. Tu liczy się zegarmistrzowska precyzja. Uformowane naczynia poddawane są dalszej obróbce - czyszczeniu i szlifowaniu, co wymaga ponadprzeciętnych zdolności manualnych i cierpliwości. Po teście jakości porcelana trafia do szkliwienia i wypalania (odbywa się to w temperaturze ponad 1000°C). Naczynia wypalone poprawnie mają kolor biały.

Zdobienie

Biała porcelana może od razu trafić do sprzedaży, można też ją ozdobić. Zazwyczaj odbywa się to poprzez ręcznie malowanie lub nakładanie na naczynie zdobień obrobionych komputerowo w postaci kalek. To praca żmudna, drobiazgowa i wymagająca maksimum koncentracji. Udekorowane naczynia ponownie trafiają do wypalania, żeby zdobienie się utrwaliło i pozostało na porcelanie przez całe lata.

Same zalety

Oprócz tego, że porcelana jest po prostu piękna, ma sporo innych zalet. Jest niezwykle wytrzymała, więc bez obaw można myć ją w zmywarce. Nieścieralnością cechują się nie tylko naczynia, ale także pokrywające je ozdoby. Porcelana to nie przysłowiowa kruchość, ale granitowa wręcz twardość (tak, tak, twardość porcelany porównywalna jest z twardością granitu). Ze względu na niską porowatość powierzchni porcelanę bardzo trudno pobrudzić. Na porcelanowych filiżankach ani herbata, ani barszcz nie zostawią nieestetycznego osadu. Poza tym porcelana przepuszcza światło, a ta z kolei cecha pozwoli nam odróżnić produkt oryginalny od podróbki - wystarczy popatrzeć na naczynie pod światło.