Styl życia

Leży na skraju dwóch wielkich tradycji kulinarnych świata – kuchni chińskiej i indyjskiej. Przez lata poddawana wielu wpływom i dominacjom, nie zatraciła swojego pierwotnego charakteru. Co roku przeżywa najazdy tysięcy turystów z Europy, szukających niepowtarzalnej mieszanki ostrości i słodyczy. Tajlandia, dom wielu narodów. Miejsce, w którym naprawdę poczujecie się rajsko. Współczesną Tajlandię tworzy wiele narodów – wciąż połowa to Tajowie, 30% populacji to Laotańczycy, mieszkają tu też Chińczycy i coraz więcej Europejczyków. Tajowie to ludzie wiecznie uśmiechnięci. Ich uprzejmość i pewna delikatność w obyciu mogą nawet drażnić nas, przywykłych do głośnego mówienia w zgiełku miasta. Ale warto uczyć się od Tajów szukania w życiu złotego środka - balansu między przyjemnością i poświęceniem.

Styl kulinarny

Ryż jaśminowy to podstawa kuchni tajskiej. W restauracjach szukajcie  khao hawm mali – to najsmaczniejszy i najbardziej poszukiwany gatunek ryżu na świecie.  Smak Tajlandii to smak równowagi – każda, nawet najmniejsza kuchnia najuboższego tajskiego domu stosuje zasadę pięciu smaków. Jednak jest to zupełnie inna fuzja niż ta, którą spotkamy np. w Chinach. Dzięki indyjskim wpływom, Tajowie nauczyli się gotować niezwykle ostro. Ponieważ mają pod dostatkiem kokosów i palm, zaczęli te ostrość przełamywać słodyczą cukru i mleka kokosowego. Tak powstała baza słodko - ostrych tajskich dań. Ale na prawdziwym tajskim talerzu tak naprawdę odnajdziemy wszystkie aromaty, wonie i smaki: sosy rybne czy ostrygowe, lane bardzo hojnie do dań, nadają im charakterystycznej słoności, trawa cytrynowa i limonki odpowiednio je zakwaszają i orzeźwiają. Korzenie nadają głębi smaku i aromatu a mleczko kokosowe zalewa wszystko niezwykłą słodyczą. Kuchnia tajska to kuchnia oparta na darach natury. Jej bliskość i obfitość powoduje, że Tajowie przyrządzają po prostu to, co uda im się wyłowić z oceanu lub co wyrasta z ziemi. Oczywiście, wpływy kolonialne odcisnęły na Tajlandii swoje piętno – popularne jest białe pieczywo i kurczaki, których raczej nie jadano, ale wciąż kuchnia tajska zaskakuje prostotą i powala aromatami. W Tajlandii należy posmakować dosłownie wszystkiego – krewetki podawane w paście panang curry są niezrównane. Jeśli będziecie mieli ochotę kupić w sklepie z orientalną żywnością pastę curry i nie będziecie wiedzieli, którą wybrać, pamiętajcie, że najostrzejsze są pasty zielona i czerwona (w zielonej jest więcej trawy cytrynowej) a najłagodniejszą jest żółta pasta curry. Jednak najbardziej tradycyjny smak Tajlandii odnajdziecie w panang curry – bardzo często występuje w opakowaniach koloru fioletowego.

Ciekawostka

Popularną przyprawą w Tajlandii jest pasta krewetkowa. Jeśli jesteście naprawdę otwarci na smaki, kupcie ją jako ciekawostkę z podróży. Ta szara pasta ze zmielonych głów i pancerzy krewetek podczas gotowania nie powoduje eksplozji radości, ale nadaje daniom aromatu, którego próżno szukać nawet w dobrych tajskich restauracjach.