Karnawałowy stół 2022 – Viva Venezia!

A gdyby tak w tym roku w karnawale zwiedzić świat – i to bez wychodzenia z domu? W ten metaforyczny sposób chcemy Wam zaproponować wyjątkową, oryginalną stylizację stołów, która idealnie wpisze się w ten szalony czas! W końcu są takie miejsca na Ziemi, gdzie karnawałowe imprezy mają niepowtarzalną magię, prawda? A gdzie? Oczywiście w Wenecji!

Carnevale di Venezia

Piękna, romantyczna, wyjątkowa Wenecja słynie ze swojego kolorowego karnawału – trwa on 11 dni,  rozpoczyna się w sobotę przed Tłustym Czwartkiem, a kończy w Tłusty Wtorek. Wtedy Plac św. Marka staje się kolorowym i radosnym miejscem, a sam karnawał otwiera wydarzenie zwane Lotem Anioła, które wzięło swoją nazwę od pewnego akrobaty, który bardzo szybko zjechał po linie z przypiętymi do ramion skrzydłami anioła. Historia weneckiego karnawału rozpoczęła się już ok. XIII wieku, ale dopiero w XVII wieku zaczął on cieszyć się ogromną sławą, dodając tym samym prestiżu saej Wenecji.

Z Wenecji… na stół

Szalona, multikolorowa Wenecja może być wspaniałą inspiracją dla naszych karnawałowych stylizacji stołu. Tutaj minimalizm odchodzi w zapomnienie – musi być barwnie, błyszcząco i nieco tajemniczo. Skupcie się na mocnych kolorach, jak śliwka, fiolet, róż i z ich pomocą stwórzcie bazę, czyli obrus, podkładki pod talerze i serwetki. Tak przygotowana podstawa da Wam już naprawdę zauważalny efekt, ale na tym nie poprzestawajcie! Prawdziwym karnawałowym elementem w weneckim stylu będzie złota zastawa, która doskonale przywiedzie na myśl szaleństwo na Placu św. Marka. W ramach dekoracji, przy każdym nakryciu postarajcie się o niewielką wenecką maskę, bez której karnawałowe stylizacje w Wenecji praktycznie nie istnieją. Może znajdziecie nawet serwetniki z elementem takiej maski, albo stworzycie je sami w ramach DIY? Jeśli chcecie jeszcze mocniej zaszaleć  z dekoracjami, pamiętajcie o karnawałowych weneckich symbolach, jak pióra, koraliki, czy koronki.

Wenecki karnawał na językach

Kiedy macie już szalony wenecki stół, pewnie zastanawiacie się, co właściwie podać gościom do jedzenia, by nie utracić tego wyjątkowego, włoskiego klimatu? Już odpowiadamy. Karnawał w Wenecji obfituje w wiele tradycyjnych przekąsek, które z łatwością wykonacie we własnej kuchni! Na środku stołu postawcie paterę z owocami, która będzie przywodziła na myśl tradycyjne smaki, kiedy w okresie karnawału sprzedawano owoce sezonowe. Przygotujcie także cichetti, czyli przekąski, które w tym czasie można kupić w weneckich barach – są to małe kanapki, oliwki lub inne warzywa, jaja czy owoce morza. Nie zapominajcie o słodkościach. Włoskie cukiernie w tym czasie obfitują w frittelle, galani czy castagnole. Jak je wykonać? Tego dowiecie się z naszego artykułu w dziale „Najciekawsze smaki świata” https://www.smakistyl.pl/frittelle,-galani-i-castagnole,-czyli-smaki-weneckiego-karnawalu.html.