Czy wiecie, że w czerwcu obchodzi się Międzynarodowy Dzień Falafela? Z tej okazji zdecydowaliśmy się przybliżyć Wam historię i tradycję tej wegańskiej potrawy z Bliskiego Wchodu. Gotowi? Zaczynamy!
Falafel – co to takiego?
Falafel z egipskiego oznacza ta’miyya, czyli kęs jedzenia. To niewielki wegański kotlecik, uznawany za tradycyjne danie kuchni Bliskiego Wschodu. Falafela robi się z mielonej fasoli fava lub ciecierzycy, formując zmielone wcześniej strączki w niewielkie kulki. Można podawać go jako przystawkę czy przekąskę, bez dodatków, lub też jako danie główne – w picie, wraz z warzywami i sosami. Dziś w Polsce falafel jest już dość popularny, można skosztować go w licznych restauracjach, ale też na stacjach benzynowych czy kupić gotowy w supermarkecie.
Pyszność niewiadomego pochodzenia
Na Bliskim Wschodzie trwa spór o to, kto jest pomysłodawcą falafela. Izraelczycy uznają ten kotlecik za swoją potrawę narodową, co spotyka się z niezgodą Palestyńczyków, również chętnie i często zajadających falafele. Ale prawa do własności domagają się również Libańczycy i Jemeńczycy. A jak jest naprawdę? Co ciekawe – tego nie wiemy. Pierwsze wzmianki o falafelu pochodzą z Egiptu, dokładnie z Aleksandrii, skąd danie rozprzestrzeniło się na cały kraj, a potem zaczęło swoją podróż na Bliski Wschód. Wszystkie wymienione powyżej regiony uparcie twierdzą, że to właśnie one spopularyzowały falafel i ugruntowały przepis na niego – co ważne, większość z tych miejsc zdecydowało się nie zmieniać podstawowej receptury.
Zdrowie na okrągło
Zamknięte w kulce falafela wartości odżywcze przekonają do siebie każdego sceptyka! To doskonałe źródło białka, a także wielu cennych witamin i soli mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takich jak na przykład wapń, potas czy kwas foliowy oraz żelazo. A czy my znamy przepis na falafel? Oczywiście, nie zostawilibyśmy Was bez tej receptury: https://smakistyl.pl/falafele.html