Lepienie ich to prawdziwa sztuka. Poznajmy sposoby, jak zawinąć farsz w ciasto, tak, by powstały stylowe i apetyczne pierogi.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, więc musimy zająć się tematem pierogów. W końcu są one jednym z dań głównych na wigilijnym stole. Jednak tym razem najważniejsze będzie dla nas nie to, czym je wypełniać, ale to jak stylowo zamknąć pyszny farsz w ciastowej otoczce. To właśnie dzięki kilku prostym sposobom, będziemy mogli ulepić pierogi o różnych kształtach oraz o nietypowych brzegach. Aby uzyskać oczekiwany efekt, najpierw musimy zadbać o dobre wyrobienie ciasta. To od niego zależy, czy pierogi nie rozlecą się i będą odpowiednio delikatne. Zacznijmy więc od kilku rad na temat ciasta, a potem przyjrzyjmy się różnym technikom lepienia pierogów.
Ciasto ciastu nierówne
Podstawowym składnikiem, z którego wyrabia się ciasto, jest mąka. Do pierogów najlepiej wybierać tę pszenna, oznaczoną numerem 500, ponieważ zawiera ona więcej glutenu, co sprawia, że wyrobione ciasto jest bardziej elastyczne. Niektóre osoby używają również mąki tortowej 450 lub mąki orkiszowej. Do wyrobienia ciasta potrzebować będziemy jeszcze wody, oleju oraz szczypty soli. Połączenie ciepłej wody z mąką pozwala na uzyskanie delikatniejszego, a jednocześnie bardziej sprężystego ciasta.
Dobrze wyrobione ciasto rozwałkowujemy na krajalnicy, a następnie dzielimy na okrągłe małe placki. Używamy do tego specjalnego narzędzia lub co bardziej tradycyjne, i pewnie popularniejsze, szklanki. Na tak uzyskane placki kładziemy farsz i przystępujemy do najważniejszego – lepienia!
Falbanki, warkocze i uszka
Lepienie pierogów wymaga wprawy i delikatności. Podstawowy sposób polega na nałożeniu farszu na okrągły kawałek ciasta, a następnie złożeniu go i połączeniu stykających się brzegów. Powinno się to robić z odpowiednim wyczuciem – na tyle delikatnie, by nie przedziurawić ciasta, i na tyle mocno, by nie zostawić szczelin między dwoma brzegami. Nie chcemy w końcu, by pierogi rozleciały się w czasie gotowania. Pamiętajmy tylko, by w tym przypadku nie nakładać farszu na sam środek, tylko zostawić z jednej strony więcej miejsca na zawinięcie.
Brzegi ciasta możemy zawijać i ugniatać, tak by powstały różne wzory. Jeśli dwa połączone brzegi zawiniemy delikatnie do środka, to uzyskamy falbankę na pierogu. Możemy użyć także widelca, a powstały brzeg będzie przypominał „ząbki”. Osobom bardziej sprawnym manualnie polecamy zrobienie warkoczyków na pierogu. Należy wtedy pamiętać, by zostawić większy brzeg ciasta.
Lepiąc pierogi, możemy urozmaicić nie tylko ich brzegi, ale także ich formę. Aby zrobić uszka należy dłońmi delikatnie wygiąć pieroga, a potem połączyć jego dwa końce nad miejscem wypełnionym farszem. Okrągłe pierogi możemy uzyskać w prosty sposób. Zamiast tradycyjnego zawijania, możemy położyć farsz na środku ciasta, a następnie zakryć go drugim okrągłym kawałkiem ciasta. Potem wystarczy zlepić ich brzegi. Jeśli ułożymy farsz na środku, to możemy także zrobić pieroga-torebeczkę. W tym przypadku unosimy brzegi do góry, czyli otaczamy wypełnienie ciastem, a potem łączymy całość nad samym farszem, tak, by pozostał fragment wolnego ciasta.
Wprawdzie lepienie pierogów wymaga wprawy, ale warto się tego nauczyć. Wygląda ono na trudne, zwłaszcza jeśli się tego nigdy nie robiło, ale gdy wyciąga się pierwsze zrobione przez siebie pierogi, i są one całe, to odczuwa się dużą satysfakcję. Do tego to jedno z naszych ulubionych dań!