Jak udekorować sałatkę, aby wyglądała ładnie i apetycznie? Sposobów jest mnóstwo! Inaczej będziemy dekorować jarzynową z majonezem, inaczej grecką, a jeszcze inaczej – owocową. Poniżej kilka sprawdzonych metod.
Marchew z groszkiem
Najprościej wykorzystać składniki, które już są w sałatce. W przypadku sałatki z gotowanych warzyw: marchwi, pietruszki, selera, ziemniaków, z dodatkiem kiszonego ogórka i zielonego groszku (popularna polska sałatka jarzynowa z majonezem), jej wierzch możemy ozdobić plasterkami lub sprężynkami z marchwi i kulkami konserwowanego groszku. Można pokusić się o zrobienie z marchewek kwiatowych główek, a z groszku – łodyżek. W charakterze listków wystąpi świeża pietruszka. Z groszku możemy też zrobić efektowną, zieloną obwódkę wokół talerza, a marchewkowy kwiat ułożyć na środku półmiska. Zielono-pomarańczowa dekoracja będzie wyglądała bardzo apetycznie!
Ozdobne sałaty
Sałatki warzywne, wykonywane z różnych gatunków zielonych sałat, pomidorów, ogórków, cebuli itp., wyglądają tak efektownie i apetycznie, że ozdabianie ich mija się z celem. Na przykład sałatka grecka, złożona z sałaty, pomidorów, ogórków i cebuli, zwieńczona kawałkami sera feta i oliwkami, tworzy tak piękną kompozycję kolorów i kształtów, że dodatki mogłyby jej tylko zaszkodzić. Można pokusić się jedynie o listki świeżych ziół, jak oregano czy bazylia. Zielona sałata natomiast świetnie nadaje się do dekorowania różnych potraw, półmisków z wędlinami i sałatek. Niektóre gatunki, na przykład lollo rosso, są same w sobie tak efektowne, że wystarczy jeden listek i gotowe!
Na surowo
Jest dobrym materiałem na dekoracje, bo możne z niej wycinać rozmaite kształty. Mowa o papryce: żółtej, czerwonej, pomarańczowej. Jest krucha, wystarczająco gruba i mięsista. Z pokrojonej w poprzek powstaną mini kwiatki o czterech dużych płatkach, a z pociętej wzdłuż możemy uzyskać różnej długości i ozdobne, kolorowe paseczki. Równie dekoracyjny jest zielony ogórek, o ile potrafimy go odpowiednio wykorzystać. Z pokrojonego na cienkie plasterki możemy układać różne wzory na sałatce, a w jego ciemnej skórce możemy powycinać drzewka, gałązki i inne ciekawe, trójwymiarowe motywy. Równie udanym materiałem na dekoracje jest surowa rzodkiewka: wycięta w ząbki wygląda jak kwiatek, a z takiej, której nie odetniemy ogonka, możemy zrobić… małe, urocze myszki. Wystarczy, że natniemy ją nieco z przodu i włożymy w nacięcie cienki kawałek żółtego sera (będzie imitował uszka), a oczy zrobimy z ziarenek pieprzu.
Różyczki z pomidora, i nie tylko
Z miąższu pomidora, odpowiednio obranego, możemy wykonać śliczne dekoracyjne różyczki. Obierki z pomidora okręcamy luźno wokół palca, puszczamy luźno i gotowe. Podobnie „skonstruowane” różyczki można zrobić również ze skórki ogórka, z surowej (lub gotowanej) marchewki i rzodkiewki. W taki sposób powstanie bukiet różnokolorowych kwiatów, pięknie dekorujący półmisek. Do robienia różyczek nadają się też plastry wędlin i żółtego sera, tylko trzeba je umiejętnie zwinąć. Kwiatowa dekoracja – w zależności od tego, z czego będzie wykonana, może ozdobić każdą sałatkę.
Na wesoło
Były już myszki z rzodkiewek, teraz pora na kurczaczki zrobione z jaj ugotowanych na twardo. Jajo kroimy wzdłuż na pół, kładziemy na desce, nacinamy leciutko białko i wkładamy grzebień z kawałka surowej marchewki. Jeszcze tylko dziób z kawałków żółtego sera, oczy z ziarenek pieprzu, i kurczak gotowy! Możemy nim udekorować również wierzch sałatki. Muchomor, którego nóżkę stanowi jajko na twardo, a kapelusz – połówka pomidora albo zajączki (względnie inne zwierzątka), których tułów wykonany jest z połówki jaja ugotowanego na twardo… Trochę pomysłowości i wyobraźni, a wyczarujemy na talerzach prawdziwe kulinarne zoo. Dzieci będą zachwycone!
Zielono mi
Szczypiorek, zielona pietruszka, koperek – te dodatki zawsze sprawdzają się w roli dekoracji. Szczypiorek w całości dobrze się prezentuje się tylko wtedy, kiedy jest młody i delikatny, grubszy dojrzały szczypior podajemy przeważnie drobno posiekany. Ale i taki stanowić może ładną, zieloną, a do tego mocno pachnącą dekorację. Koper i zielona pietruszka, podobnie jak kolendra i inne świeże zioła, wyglądają zawsze bardzo apetycznie i efektownie. Lekko słodkawa pietruszka może być dodatkiem i ozdobą do bardzo wielu dań, a z sałatkami warzywnymi komponuje się po prostu doskonale! Równie dobrze pasuje do nich swojski koper. Świeże listki bazylii, tymianku i oregano zarezerwujmy dla dań kuchni śródziemnomorskiej.