8 niezbędnych umiejętności potrzebnych do przygotowania pysznego dania

O czym powinna wiedzieć osoba nieprzygotowana do gotowania? Jak wygląda droga od wejścia na kulinarną ścieżkę, do wyjścia z kuchni z apetycznym daniem? Dziś skroimy krótki przewodnik po podstawowych umiejętnościach domowego kucharza.

Gotowanie wydaje się proste dla kogoś, kto robi to od lat. Wszystko przychodzi naturalnie i jest oczywiste. Brakuje jakiegoś składnika – żaden problem! W końcu można go zastąpić czymś innym. Jaką przyprawę powinno się dodać do potrawy – oregano czy bazylię? I ile można jej dodać? To nie są pytania, które pojawiają się w głowie doświadczonej kucharki lub kucharza. Gotowanie się po prostu dzieje!

Co jednak ma powiedzieć osoba, której jedynym kontaktem z jedzeniem były podawane posiłki przez mamę, tatę lub kelnera w restauracji? Nawet jak słyszał o trikach kulinarnych, to pewnie nie wie, jak je zastosować. Przyprawianie to magiczna umiejętność. Krojenie i obieranie to czynności wymagające wprost niesamowitej precyzji i wyjątkowych zdolności manualnych. Bajki! Oczywiście sprawne gotowanie wymaga praktyki i nauki. Jednak gdy ktoś będzie chciał się poznać tajniki kulinarne, to sam będzie zaskoczony, jak szybko przyjdą efekty. I pamiętajmy, uczymy się na błędach. A przyrządzanie potraw bez żadnych błędów, jest jak skreślanie 6 w totka za każdym razem. To się nie zdarza!

Czytanie przepisów

To podstawowa umiejętność, którą powinien opanować adept sztuki gotowania. Znajomość miar jest niezbędna. W końcu przepisy zawierają informacje o ilościach składników. Dlatego warto zaopatrzyć się w wagę kuchenną oraz naczynie z miarką. Po drugie czytanie ze zrozumieniem sposobu przygotowania potrawy jest bardzo ważne. Tam też znajdziemy informacje o przyborach niezbędnych do wykonania potrawy – foliach, rękawach lub foremkach. W opisach przepisów znaleźć można także stopień trudności dania. Na początku polecamy zdecydować się na coś prostego!

Wybór produktów

Bez znajomości nazw produktów spożywczych oraz przypraw nie ma szans na udane gotowanie. Ktoś, kto myli kalarepę z kapustą lub seler z sezamem, powinien wcześniej włączyć internet. Tam dowie się, jak wyglądają popularne owoce, warzywa, mięsa i przyprawy. To absolutna podstawa, która pozwoli na uniknięcie najprostszych kulinarnych błędów.

 Przygotowywanie produktów

Czas na działania! Krojenie i obieranie wydaje się ciężką i skomplikowaną czynnością. Kto od samego początku obierał ziemniaki przy samej skórce i sprawnie wycinał czarne elementy? Pewnie niewielu z nas, a z solidnego ziemniaka przed obraniem zostawał tylko malutki obrany ziemniaczek. Współcześnie z pomocą początkującym osobom, ale także doświadczonym kucharzom, przychodzą urządzenia ułatwiające krojenie i obieranie. Należą do nich banalne w użyciu obieraczki, specjalne szatkownice i krajacze. Do tych ostatnich wystarczy wrzucić warzywo lub owoc i mocno pociągnąć za sznurek. Nic prostszego!

Przyrządzanie

Przygotowując dania jednogarnkowe lub te na patelni, trzeba mieć na uwadze kolejność dodawania składników. W przypadku przyrządzania sałatek nie trzeba się tym martwić – wyjątkiem są oczywiście sałatki warstwowe. Ważne jest także odpowiednie rozgrzanie piekarnika lub patelni. Nie można zapominać o mieszaniu, by potrawa się nie przypaliła. To samo dotyczy kotletów i filetów, sprawdzamy, czy są zarumienione i obraca na drugą stronę – robimy to tylko raz!

 

Przyprawianie

To jeden z ważniejszych elementów sztuki kulinarnej. Przyprawy dodają daniom wyrazistości i wyjątkowości. Ziemniaki smakują zazwyczaj tak samo, ale doprawione kompozycją przypraw nabierają zupełnie innego charakteru. W nauce gotowania warto poznać jakie przyprawy łączyć ze sobą, jakich zestawień unikać, i w którym momencie gotowania je dodawać. Podpowiadamy, że pieprz należy dodawać na końcu, by nie zrobił się gorzki. Inną kwestią jest ile przyprawiać... Ale to już zależy od gustu i zamiłowania!

Podawanie

Potrawa jest gotowa. Wszystko udało się zgodnie z przepisem. Smakuje wyśmienicie. Pozostaje ostatni etap na drodze na stół – odpowiednie nałożenie na talerz lub do dedykowanego naczynia. Warto pamiętać także o stylizacjach dań, które zawsze wpływają na przyjemność z jedzenia. W końcu jemy także oczami!