Akcesoria kuchenne - drobne rzeczy w pięknej kuchni

Urządzanie stylowej kuchni to nie tylko wybór kolorów ścian, czy dopasowanie odpowiednich mebli i sprzętu AGD, ale także przemyślane uzupełnienie designu kuchennymi detalami, takimi jak np. akcesoria do gotowania.

Akcesoria kuchenne pełnią podwójną funkcję. Z jednej strony chlebaki, różnego rodzaju łyżki, noże, łopatki do gotowania i smażenia są funkcjonalnymi elementami, które mają ułatwić przygotowywanie i przechowywanie posiłków. Z drugiej strony dodają one stylu – są dekoracjami, bez których kuchnia wyglądałaby surowo i zimno. Dlatego wybierając te drobne dodatki do kuchni, powinniśmy pamiętać, by pasowały do stylu danego pomieszczenia. Nawet jeśli chlebak, czy inny dodatek, sam w sobie wygląda stylowo – nieodpowiednio dobrany do pomieszczenia będzie tylko raził i wprowadzał dekoracyjny zamęt. Przyjrzyjmy się kilku ciekawym pomysłom na drobne akcesoria kuchenne.

Chlebaki

W każdej kuchni powinien znaleźć się chlebak. Do wyboru mamy te wykonane z różnych, także nietypowych materiałów, o ciekawych designerskich kształtach i oryginalnych kolorach czy wzorach. Oczywiście możemy postawić na klasyczny drewniany chlebak, który będzie przypominał nam dawne wizyty u babci. Będzie doskonale pasował do kuchni urządzonej w stylu wiejskim. Jeśli natomiast mamy kuchnię w stylu vintage, to warto pomyśleć o drewnianym i celowo postarzanym chlebaku. W sklepach znajdziemy także chlebaki wykonane z bambusa i melaminy. Ciekawą opcją są pojemniki na chleb wykonane z metalu. Tutaj możemy zdecydować się na jednolity kolor, na przykład czarny lub srebrny, albo wybrać wzorzystą powierzchnię, która znakomicie wpasuje się do kuchni w stylu retro. Dla osób mniej wymagających dostępne są pojemniki plastikowe, często z dekoracyjnymi wzorami na przeźroczystych ściankach.

Zestawy przyborów kuchennych

Bez czego nie można wyobrazić sobie kuchni? Bez łyżek, chochli, ubijaczek i łopatek, które ułatwiają gotowanie. Najczęściej stawiamy je na blacie, by były łatwo dostępne podczas  przygotowywania posiłków. Dlatego warto kupić jednolity zestaw przyborów, który stanie się stylową dekoracją. Dokonując wyboru, zastanówmy się, czy do kuchni będzie bardziej pasował drewniany, czy metalowy zestaw. Jeśli jesteśmy kreatywni, to możemy sami dobrać chochelki, łyżki i łopatki, a potem przywiesić je na haczykach.

Notatki w kuchni

Gotowanie to także wiedza, którą dzielimy się  z innymi. Dlatego warto mieć w kuchni miejsce na notatki. Co więcej to przecież pomieszczenie w którym często spotykają się wszyscy domownicy. Kto nie podkrada się do lodówki, by coś przegryźć? Wniosek może być jeden – miejsce na notatki jest obowiązkowym elementem kuchennego wystroju. W klasycznym wydaniu umieszcza się je na drzwiczkach lodówki, do których przyczepia się karteczki za pomocą magnesów. Jednak osoby bardziej kreatywne, mogą stworzyć specjalną ścianę – w różnych kolorach – po której będzie można pisać i rysować kredą. Dobrym pomysłem jest także powieszenie tablicy ze szkłem, po którym będzie można mazać flamastrem.

Pojemniki

Kuchnia to nie tylko miejsce w którym gotujemy, przechowujemy tu także jedzenie. Dlatego powinniśmy pamiętać o pojemnikach na przyprawy oraz inne sypkie produkty. Możemy zaopatrzyć się w metalowe, pięknie malowane puszki, ale także w drewniane pojemniczki pasujące do wiejskiego stylu. Jeśli jesteśmy właścicielami nowoczesnej kuchni, to świetnie sprawdzą się u nas szklane pojemniki  z korkowymi wieczkami. Nie zapominajmy o stylu retro i czerwonych albo kolorowych pojemniczkach wykonanych z aluminium.