Andrzejkowe zabawy z kulinariami!

Już niedługo Andrzejki! To jedna z najlepszych okazji, aby w swobodnej atmosferze spędzić czas ze znajomymi, przy dobrym jedzeniu i w ciekawym stylu. W jednym i drugim pomożemy, i to za jednym zamachem! Zapraszamy na nasz krótki poradnik udanej imprezy andrzejkowej, z wróżbami z wykorzystaniem produktów spożywczych.

Zabawy andrzejkowe

W nocy z 29 na 30 listopada w Polsce obchodzimy Andrzejki. Ta tradycja istnieje od XV wieku – wtedy to właśnie poganie spopularyzowali wierzenie, że w okresie przedadwentowym  na ziemi pojawiają się zjawy zmarłych. W ich pobliżu siły wróżb rosły – i stąd właśnie wzięła się tradycja wróżenia sobie w noc andrzejkową. Jakie wróżby możecie zaproponować gościom na swojej imprezie?

Wróżby na słodko

Zacznij od czegoś prostego, ale efektownego – wróżb na karteczkach w chińskich ciastkach. Są one bardzo proste do wykonania, a zawsze pozytywnie zaskakują. Możesz też wykorzystać słodkie ciasto w inny sposób – zastąpić nim wosk, wykorzystywany do lania przez klucz, czy jednej z najpopularniejszych wróżb. Przygotuj zwykłe ciasto na naleśniki i usmaż je w niekonwencjonalny sposób – wylewając na patelnię przez dziurkę od klucza. Kształt, który uzyskasz, będzie nawiązaniem do Twojej przyszłości – tej dalszej, ale też najbliższej, bo naleśnikowa wróżba gwarantuje Ci jedno: na deser tego wieczoru podasz słodkie placuszki w fikuśnych kształtach. Tak, aby nic się nie marnowało!

Wróżby ze śledziem w roli głównej

W dawnych latach do wróżb używano marynowanych śledzi, bardzo kwaśnych. Dlaczego akurat takich? Bowiem zadaniem panien na wydaniu było zjedzenie takiego śledzia bez skwaszonej miny. Ta dziewczyna, która najdłużej potrafiła wytrzymać bez mimiki, sugerującej, że właśnie je coś kwaśnego, miała wyjść za mąż najszybciej ze wszystkich. Tę wróżbę możecie z powodzeniem zaproponować swoim gościom i dziś – a do śledzi, które zostaną nietknięte, przygotujcie składniki, które razem stworzą sałatkę śledziową.

Dary jesieni – dobra wróżba

Andrzejki przypadają nam na listopad – to czas, w którym aura nie należy może do naszych ulubionych, ale za to kulinarne dary jesieni uwielbiają wszyscy! W tym roku wykorzystajcie je, by sobie powróżyć. Zacznijcie od klasycznej, bardzo tradycyjnej wróżby z obierkami jabłek – postarajcie się obrać owoc tak, by obierka była możliwie jak najdłuższa. Następnie rzuć ją za siebie zdecydowanym ruchem, przez lewe ramię – kształt, który ułoży się z obierki, będzie pierwszą literą imienia Twojego męża. Na koniec mamy dla Was niezwykle romantyczną wróżbę z kolejnym symbolem jesieni – orzechem włoskim. Rozłupcie go na pół i wykorzystajcie obie połówki skorupki. Do jednej z nich należy włożyć karteczkę z własnym imieniem, do drugiej – imieniem osoby, w której jesteśmy zakochani. Następnie, obie połówki kładziemy na wodzie, jak łódeczki, i sprawdzamy, czy popłyną w swoim czy przeciwnym kierunku. Pierwsza opcja to wróżba długiej, szczęśliwej relacji.