Barokowo, klasycznie, rustykalnie… Bawmy się stylem!

Nasze mieszkania świadczą o nas, a przecież nie ma trudniejszego zadania niż aranżacja przestrzeni wokół siebie. W mieszkaniach odpoczywamy, spędzamy czas z bliskimi, w mieszkaniach przyjmujemy wizyty. W mieszkaniach mamy czuć się komfortowo i zapewnić ten komfort innym domownikom, a także gościom. Jak dokonać tej trudnej sztuki?

Praktyczne, wygodne i piękne

Najważniejsze, żeby nie traktować mieszkania jak muzeum. Owszem, chcemy przebywać w pięknych wnętrzach, jednak najważniejszy jest balans między estetyką a funkcjonalnością. Kupując meble, wypróbujmy je w sklepie. Nawet najpiękniejsza na świecie kanapa może okazać się także najbardziej na świecie niewygodna. A przecież nie o to chodzi. W cudownej komodzie mogą być zbyt płytkie szuflady, a w najmodniejszej szafce trudno otwierające się drzwiczki. Meble mają być dla nas, nie my dla mebli.

Urządzając wnętrze dla rodziny, nie możemy kierować się wyłącznie własnym gustem. W końcu każdy domownik ma się czuć komfortowo. Zapytajmy o zdanie, a na strategiczne zakupy pojedźmy całą rodziną.

Pamiętajmy też o tym, że styl do zabawa. Coś, co podoba nam się dzisiaj, niekoniecznie będzie podobać się jutro. Dlatego zawsze dobrym rozwiązaniem jest kupno mebli w ponadczasowych, klasycznych formach i nadanie im pożądanego stylu poprzez wybór odpowiednich dodatków. Zmiana warty nastąpi wtedy dużo łatwiej i dużo tańszym kosztem.

W stylu barokowym

Aby wnętrzu nadać charakteru barokowego wystarczy jeden charakterystyczny mebel - stół z rzeźbionymi nogami, ciężka szafa ze zdobieniami lub masywna komoda ze złotymi okuciami - oraz odpowiednie dodatki, które stanowią kwintesencję stylu barokowego.

Postaw na bogate, wyszywane złotą nicią tkaniny utrzymane w odcieniach głębokiej czerwieni, szlachetnego brązu i fioletu. Niech żakardowe obrusy pokryją stoły i stoliczki, niech na grubych drążkach zawisną ciężkie, aksamitne zasłony. Nie zapomnij o poduchach. Ubrane w kwieciste, barwne poszwy powinny zapraszać do odpoczynku i na fotelach. Sypialniane łoże zaopatrz w baldachim z frędzlami, na półkach poustawiaj złocone figurki, a na ścianach pozawieszaj lustra w bogatych ramach.

Efektu barokowego dopełnią żyrandol połyskujący kryształkami i ustawiony w centralnym pomieszczeniu ogromny bukiet kwiatów utrzymany w mocnych, ale nie jaskrawych kolorach. Herbaciane róże, bordowe piwonie będą idealne.

Klasycznie

Styl klasyczny to przede wszystkim symetria i równowaga. Styl klasyczny to pomieszczenia bez nadmiaru zbędnych przedmiotów, bez niepotrzebnych ozdób, za to w stonowanej kolorystyce i w idealnej harmonii. Tu każdy przedmiot ma swoje znaczenie i swoje miejsce. Nie muszą być to przedmioty pochodzące od jednego producenta i należące do kompletu. Przeciwnie, w klasyce chodzi także o to, aby łączyć różne tekstury i materiały, jednak pod warunkiem, że mają wspólny mianownik. Może to być kolor (klasyka to biele, beże, jasne brązy, szarości, błękity), może to być wzór (na przykład paski). Klasyczne wnętrza to proste formy, a więc meble pozbawione rzeźbień, spokojne tkaniny bez haftów i frędzli, geometryczne kształty bibelotów.

Wnętrze rustykalne

Mieszkania w stylu rustykalnym są nadzwyczaj ciepłe i przytulne, a to za sprawą naturalnych materiałów wykorzystanych do aranżacji. Błysk miedzianego samowaru, koronkowe obrusy, wiklinowe kosze wypełnione owocami, surowe drewno z sękami na blatach stołów, płócienne serwetki spełniające funkcję podkładek pod naczynia oraz czosnkowe warkocze wiszące pod kuchennym okapem przywołują wspomnienie starych, dobrych i prostych czasów. Styl rustykalny lubi starocie, więc jeśli naprawdę go lubisz, odwiedź najbliższy antykwariat lub poszperaj na babcinym strychu.