Bento czyli japoński styl drugiego śniadania

Zabieranie ze sobą własnych posiłków na wynos do szkoły, pracy czy po prostu na miasto, gdy mamy do załatwienia wiele spraw ma same zalety. Jemy regularnie, nie przepłacamy i mamy świadomość tego, co dokładnie znajduje się w posiłkach. Ale teraz zalet może być więcej więcej – bo jeśli nasze posiłki będziemy pakować przy zachowaniu bento, wówczas zachwycą nas swoją estetyką. A czym jest bento?

Co? Bento!

Bento to japońska kultura pakowania jedzenia. Słowa „o-bento“ Japończycy używali do określenia prostego pożywienia, które shogun Oda Nabunga z XVI wieku, wprowadził do swojego zamku, karmiąc ogrom poddanych wcześniej wyselekcjonowanymi porcjami np. ryżu. Ale sama kultura jedzenia poza domem zrodziła się u Japończyków w naturalny sposób, już w V wieku, kiedy ci nie chcieli odczuwać głodu wyruszając do pracy oddalonej od domu – np. w górach czy na rybackich łodziach. Taką formę „lunchu’ wręczano także wojownikom w okresie konfliktów zbrojnych. Dziś styl jedzenia poza domem, z użyciem specjalnych pudełek, ma być łącznikiem między domem właśnie, a światem zewnętrznym.

Bento nie traci sławy

No właśnie – mówimy o tym, że bento zrodziło się w V wieku, ale to nie oznacza, że pamięć o nim przeminęła! Wręcz przeciwnie – Japończycy wciąż kultywują tę tradycję, rozsławiając ją na cały świat. Dziś kulturę bento stosują studenci, dorośli i dzieci, którzy chcą zjeść posiłki w szkole, na uczelni, na pikniku czy w dalekiej podróży. Pudełka bento to nie zwykłe lunch boxy, ale bardzo estetyczne, tworzone z wielką starannością, geometryczne pudełeczka, w których możemy osobno umieścić porcje różnego rodzaju jedzenia. Są wodoodporne, aby mogły służyć także na płyny. Część pudełek przeznaczona jest na ryż, inne z kolei stworzone są po to, by mieścić warzywa, owoce, mięso, jajka czy ciasta – to wpływa na wielkość i ilość przegródek w boxie. Istnieją nawet firmy, które specjalizują się wyłącznie w wytwarzaniu tych pojemników.

Jak stworzyć bento?

Kluczem do stworzenia własnego pudełka w stylu bento jest mnóstwo małych porcji różnego rodzaju posiłków – kluczem jest to, aby posiłki były na jeden kęs. Właśnie dlatego typowy pojemnik bento ma mnóstwo małych przegródek, które mają zapobiec stykaniu się i mieszaniu dań. W bento może znaleźć się mięso, ryż, sałatka lub warzywa oraz owoce i mini naleśniczki na deser. Ważne, by jedzenie było ułożone estetycznie i z należytą starannością. Smacznego!