Bieżnik i obrus – dobrana para na wiosennym stole

Obrusy i bieżniki wydają nam się już przeżytkiem z domów naszych babć. Nic bardziej mylnego! Naprawdę stylowy stół nie może obyć się bez tych elementów, ale warunek to ich dobre dopasowanie, tak, aby nasze miejsce w jadalni wyglądało nowocześnie i elegancko zarazem. Jak to zrobić?

Obrus na co dzień? Czemu nie!

Najważniejsza zasada jest taka: nie czekajmy na specjalną okazję, by wystroić nasz stół! Małe święto możemy mieć każdego dnia – cieszmy się z posiłków nawet wtedy, gdy jemy je tylko w gronie rodzinnym. Wystarczy te stołowe szaty dobrać odpowiednio do okazji – na zwykłe posiłki w gronie najbliższych lub urodzinową imprezę dla dzieci wystarczy foliowy obrus, który przetrwa każdą wylaną zupę i rozsypane okruszki. Na nieco ważniejsze spotkania – te ze znajomymi lub dalszą rodziną warto przygotować obrus bawełniany – a tych jest mnóstwo! Możemy przebierać w fakturach, kolorach i wzorach – dobierać je do zastawy, wystroju wnętrza, a także pory toku i tematu spotkania. Z kolei święta i uroczystości aż proszą się o naprawdę wyjątkowe, haftowane nakrycia stołu.

Rola bieżnika

Rola bieżnika jest niebagatelna! Może stać się fantastycznym dopełnieniem naszego pomysłu na stołową kreację i funkcjonować jako para dla obrusu lub zupełnie samodzielny element dekoracji. Sam bieżnik sprawdzi się wtedy, gdy mamy wyjątkowo piękny stół, np. drewniany i chcemy go wyeksponować, zamiast okrywać w całości – wówczas wybieramy bieżnik i rezygnujemy z obrusu. Wyobraźcie sobie tylko jasnobeżowy, lniany bieżnik na dużym, rodzinnym stole z dębowego drewna -coś pięknego!

Idealne materiały

To bardzo istotne, z jakiego materiału jest zrobiony obrus lub bieżnik – dobrej jakości produkty obronią się w każdym przypadku. Warto postawić na naturalne elementy, takie jak na przykład len czy bawełna, które wyglądają najbardziej estetycznie. Filc natomiast pełni już tylko funkcję ozdobną, dlatego najlepiej podawać go przy okazji dań, które nie poplamią go zbyt drastycznie. Najodporniejsze na plamy  i zabrudzenia są sztuczne materiały, jak na przykład poliester. Warto mieć w swojej kolekcji kilka obrusów i bieżników pasujących do siebie kolorami i stylami.