Ceramika w kuchni

Lubicie niepowtarzalne przedmioty z duszą? Potrzebujecie przerwy od szwedzkiego sposobu urządzania kuchni i tego, że wszyscy Wasi znajomi mają identyczne kubki, talerze i dekoracje? Warto w takiej sytuacji zainwestować w coś niepowtarzalnego, z tradycją i niewątpliwym urokiem. W ceramikę.

Podróż przez świat

Wiecie, że ceramika pojawiła się już w paleolicie? Po raz pierwszy używano jej w Azji Wschodniej, a stamtąd, po tysiącu lat, rozprzestrzeniła się na Bliski Wschód i basen Morza Śródziemnego. Między 18 000, a 12 000 r. p.n.e. sztuka garncarska dotarła już do Azji Wschodniej, a potem Japonii, Persji, Afryki i w końcu, w 5500 roku p.n.e, Ameryki Północnej i Południowej. I tak dziś mamy już trzy rodzaje ceramiki, a konkretnie, materiałów produkowanych z gliny, czyli ceramikę, kamionkę i porcelanę. Klasyfikuje się je w zależności od używanej gliny, a także temperatury wypalania.

Dlaczego ceramika?

Ceramika w Polsce jest popularna, głównie za sprawą znanych ośrodków, które od lat, z tradycjami, dbają o podtrzymywanie ducha swoich wyrobów – mamy choćby Ceramikę Bolesławiec czy wyroby z Ćmielowa. Za co kochamy ceramikę? Przede wszystkim za niezwykłą trwałość i odporność na zarysowania. Dzięki temu możemy używać ich do woli i nie martwić się o uszkodzenia – to zakup na lata! Ale to nie wszystko, ceramiczne wyroby bowiem mają swoje właściwości sprzyjające spożywaniu z nich posiłków – nie wchłaniają szkodliwych substancji, na przykład tych z płynów do mycia naczyń. Do tego ceramika skraca czas pieczenia i gotowania, pozwalając na krótszą obróbkę termiczną. Co więcej, wyroby ceramiczne coraz częściej podążają za nowoczesnością i pozwalają się myć w zmywarce!

Co do kuchni?

Na jakie produkty ceramiczne do kuchni najlepiej się zdecydować? Zacznijcie od zestawu garnków, które przyspieszą Wasze gotowanie, a także patelni z ceramiczną powłoką – zapobiega ona przywieraniu podczas smażenia i pozwala na używanie mniejszej ilości tłuszczu. Dla urozmaicenia porannych śniadań, wybierz kubki do kawy czy herbaty – ceramika pięknie prezentuje się w gładkiej formie, ale też ze wzorami, zdobieniami i kolorami. No i jest bardzo mała szansa, że u znajomych znajdziesz identyczną zastawę!