Mimo że danie to jest popularne w całym regionie przybrzeżnym Oceanu Spokojnego Ameryki Południowej i Północnej, to właśnie w Peru uważane jest za potrawę narodową. Istnieją dwie teorie wyjaśniające pochodzenie caviche.
Część historyków uważa, że potrawę tę wymyśliło plemię Moche, zamieszkujące pas przybrzeżny dzisiejszego Peru 2000 lat temu. Późniejsi Inkowie również spożywali podobne danie. Jednak oni marynowali ryby w chicha, czyli specyficznym sfermentowanym napoju. Dopiero pojawienie się Hiszpanów sprawiło, że rodowici mieszkańcy poznali cytrusy i zaczęli w nich przygotowywać ryby.
Druga teoria zakłada, że ceviche powstało w czasach kolonialnych, dzięki przybyciu mauretańskich kobiet z Granady na tereny dzisiejszego Peru. Przywiozły one potrawę z południa Półwyspu Iberyjskiego i tak, w połączeniu z lokalną specyfiką kuchni Ameryki Południowej, powstało znane dzisiaj danie z marynowanych ryb.
Przygotowując ceviche należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, by zrobione danie było zdrowe i pyszne, a nie sprawiło nam kłopotów żołądkowych – w końcu przygotowuje się je z surowych ryb. To właśnie w tej kwestii trzeba być wyjątkowo uważnym. Należy wybierać wyłącznie świeże morskie ryby. Tradycyjnie ceviche przygotowuje się z okonia morskiego. Oczywiście, ze względu na polskie warunki, u nas równie dobrze sprawdzi się dorsz, łosoś lub tuńczyk.
Przed przygotowaniem potrawy należy trzymać rybę w bardzo zimnym miejscu. Koniecznie trzeba ją bardzo dobrze oczyścić przed marynowaniem. Warto pamiętać, że ze względu na specyfikę dania, potrawę tę powinno się przygotowywać przed samym podaniem.