Kiedy na zewnątrz zaczyna się robić chłodniej, od razu na myśl nam przychodzi talerz ciepłej zupy. Nie bez powodu żołnierze przebywający na zimnym poligonie dostają gęstą i tłustą grochówkę – dzięki niej nabierają sił i robi im się cieplej. Zupy z dodatkiem aromatycznych, rozgrzewających przypraw są idealnym posiłkiem na tę porę roku. A można je przygotować szybko i bez wielkiego wysiłku.
Ciepłe zupy na chłodne dni
Rozgrzewają, sycą i dodają energii. Nie ma nic lepszego na chłodne, jesienne dni niż smaczna, pożywna zupa.
Grzybowa z makaronem
Jesienią smakuje najlepiej, bo możemy ją ugotować na bazie świeżo zebranych w lesie prawdziwków lub borowików. Tak zupę grzybową gotowały nasze babcie: oczyszczone grzyby moczyły, potem gotowały, a następnie wyjmowały grzybki z wody, siekały i podsmażały na maśle. Wody z gotowania grzybów nie wylewały, ale dodawały do wywaru z jarzyn, gdzie trafiały też podsmażone grzyby. Na koniec zupa była zabielana śmietaną i podawana z dodatkiem grubego makaronu. Warto sięgnąć po ten tradycyjny przepis – efekt murowany.
Krem z ciecierzycy
Zwykli zjadacze mięsa za nią nie przepadają, ale dla wegetarian i wegan jest niezastąpionym źródłem cennego białka. Robimy ją podobnie jak inne zupy przecierane (np. z soczewicy, brokułów czy dyni): na wywarze z jarzyn, z dodatkiem tłuszczu, cebuli i ziemniaka, a na koniec przyprawiamy imbirem i zabielamy śmietaną. Jeśli łyżkę śmietany wlejemy prosto do talerza, utworzy na powierzchni zupy ładny, biały wzorek. Zupę-krem z ciecierzycy podajemy udekorowaną listkami świeżej kolendry. Warto pamiętać, że cieciorka wymaga długiego moczenia w wodzie – najlepiej zrobić to już poprzedniego dnia.
Grochówka
Wspomniana wcześniej grochówka jest uważana za jedną z najbardziej sycących i pożywnych zup, głównie dlatego, że jest przyrządzana na wywarze z mięsa, z dodatkiem tłustego boczku. Co jak co, ale kalorii tej zupie nie brakuje, dlatego jest idealna na zimne dni. Jest gęsta, bo zawiera rozgotowany groch, a poza tym ziemniaki, cebulę, kawałki mięsa i boczku. Bez wątpienia musi być przyprawiona majerankiem, i to w dużej ilości, bo należy do zup ciężkostrawnych. Ale za to jaka jest smaczna! Grochówkę podajemy w grubszych, solidnych talerzach lub ceramicznych miskach, a na talerzyku obok kładziemy kromki świeżego razowca.
Pomidorowa
Klasyk nad klasykami. Można ją przyrządzić na różne sposoby: albo do wywaru z mięsa i warzyw dodać przecier pomidorowy i ewentualnie zaprawić śmietaną, albo oprzeć się na samych przecieranych pomidorach, doprawionych ziołami. Taka pomidorówka ma konsystencję kremu i jest naprawdę pyszna. O tej porze roku jeszcze możemy ją zrobić ze świeżych pomidorów. Podajemy ją z makaronem lub ryżem i przyprawiamy zieloną pietruszką. Sprawdź nasz pyszny przepis na krem z pomidorów malinowych i papryki - https://www.smakistyl.pl/zupa-krem-z-pomidorow-malinowych-i-papryki.html.
Rosół tradycyjny
Dawniej traktowano go jak lekarstwo na różne choroby. Najłatwiejsza zupa świata. Wystarczy wrzucić do garnka kurczaka i kawałek wołowiny, dodać włoszczyznę – i gotowe!
Niby tak, ale ugotowanie naprawdę dobrego rosołu to nie taka prosta sprawa. Wiele zależy od proporcji, od rodzaju mięsa i sposobu przyprawiania. Jaki jest sekret udanego rosołu? Dodaj do niego kilka kawałków przypalonej na ogniu białej cebuli i koniecznie wrzuć parę listków włoskiej kapusty. Jeśli dodasz więcej niż zwykle marchewki, będzie bardziej słodki. Rosół lubi też lubczyk.