Co koniecznie powinno znaleźć się na wigilijnym stole?

Wigilijnego stołu nie da się pomylić z żadnym innym. To wokół niego jednoczymy się z najbliższymi podczas świątecznych dni.

Do świąt zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz warto pomyśleć o wigilijnym stole. To w końcu przy nim zasiada się z najbliższymi, by wspólnie przeżywać święta. Jest to często jedyna okazja w roku, by zobaczyć się i spędzić z nimi czas – zwłaszcza z tymi, którzy mieszkają za granicą albo w odległych regionach kraju. Czym jednak wyróżnia się stół przygotowany na Święta Bożego Narodzenia? Odpowiedź wydaje się prosta i oczywista, ale przyjrzyjmy się tym podstawowym bożonarodzeniowym elementom. W końcu w ferworze przygotowań, wyszukiwania prezentów i sprzątania mieszkania, możemy zapomnieć o z pozoru błahych i oczywistych rzeczach.

Wystrój tworzy nastrój

Wyobraźmy sobie taką sytuację – przechodniom na ulicy pokazywane są trzy różne zdjęcia przybranych stołów: wigilijnego, wielkanocnego i uroczystego. Potem proszeni są oni o wskazanie tego wigilijnego. Jesteśmy pewni, że bez problemu wykonaliby to proste zadanie. Co sprawia, że tak łatwo wyróżnić stół przystrojony na Święta Bożego Narodzenia?

W klasycznym wydaniu wigilijny stół ubrany jest w biały lub czerwony obrus. Te dwa kolory najczęściej na nim dominują i w takich kolorach układa się serwetki lub wykonane z nich dekoracje. Na stole stawia się również białą zastawę. Niektórzy wybierają tę zdobioną w charakterystyczne wzory, często koloru złotego. Należy pamiętać, by na stole znalazł się jeden komplet zastawy więcej dla zbłąkanego gościa lub osoby w potrzebie. Na środku stołu ustawia się stroik. Najczęściej jest on zrobiony ze świerkowych gałęzi, świec i bombek.

Świąteczne dania

Wigilijny stół nie byłby taki wyjątkowy, gdyby nie pojawiły się na nim świąteczne dania. Tradycja mówi, że powinno ich być dwanaście. Jednak współcześnie zmieniamy ich ilość i rodzaj – zazwyczaj jest ich mniej. Często zamiast karpia pojawia się inna ryba, którą o wiele łatwiej jeść, czyli taka, która nie zawiera tylu ości co karp. Świetnie do tego nadają się łosoś lub dorsz.

Absolutną podstawą jest natomiast barszcz czerwony z uszkami oraz pierogi z kapustą i grzybami. Na te dania zazwyczaj najbardziej czekamy przez cały roku. Do 12 tradycyjnych potraw należą także śledzie, zupa grzybowa, kutia, kompot z suszu, chleb, makowiec, piernik, kapusta z grochem oraz kluski z makiem. W kolejne dwa świąteczne dni pojawiają się również dania mięsne oraz wszelkiego rodzaju sałatki warzywne i wypieki.

Opłatek

Na wigilijnym stole musi znaleźć się także opłatek. Dzielenie się nim i składanie sobie życzeń jest tradycją, która symbolizuje miłość i przyjaźń. Jest to także doskonały moment na przebaczenie i załagodzenie sporów z najbliższymi. To właśnie Święta Bożego Narodzenia powinny być czasem bliskości i zrozumienia. Sam opłatek jest wypiekany z białej mąki z dodatkiem wody, ale bez drożdży. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oblatum, które oznacza „dar ofiary”. Jeśli mamy w domu mniejszych braci, to dla nich również możemy kupić opłatek – będzie on jednak kolorowy, a nie biały.