Cudze chwalicie… czyli ludowy styl staropolski

Po piękno czasem warto zajrzeć do wnętrza – na przykład do wnętrza własnego kraju i jego kultury narodowej. Jeśli daleki jest Wam ogólnie pojęty „folklor”, dajcie mu szansę i przyjrzyjcie się bliżej, bowiem tkwi w nim naprawdę wiele uroku. Co istotne, styl ludowy poznacie nie tylko na serwetkach i kolorowych chustach – Polska obfituje w kilka miejsc, które są prawdziwym festiwalem tego rodzaju sztuki.

Miejsca, które żyją, by inspirować

W polskich tradycjach można odnaleźć naprawdę wiele inspiracji do wystroju swoich mieszkań, kuchni czy sposobu stylizowania dań. Aby jednak poczuć atmosferę tamtej niezwykłej kultury, nie odwiedzajcie sklepów czy stoisk na jarmarkach w dużych miastach – udajcie się do starannie tworzonych muzeów i skansenów. Gdzie? Bogate w dawne motywy są takie miejsca, jak Muzeum we Wdzydzach, które reprezentuje ludową, kaszubską architekturę z XVII- XIX w, Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, zapraszający do obejrzenia strojów, ozdób bursztynowych, papierowych wycinanek i kwiatów lub tzw. Żywy skansen Podhala w Chochołowie, gdzie można przyjrzeć się bliżej prawdziwemu życiu górali. Ale naprawdę barwny, polski klimat oddaje też Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Dlaczego?

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

W mazowieckim muzeum zobaczycie nie tylko wiernie odtworzone zagrody złożone z oryginalnych, wyposażonych zgodnie ze stanem mieszkańców domostw, wraz z elementami małej architektury, ale także pejzaż pełen faktycznej roślinności i drzew, jak piękne, tworzące sentymentalny obraz wierzby. Co więcej to muzeum to naprawdę wehikuł czasu – zmienia się wraz z porami dnia i roku! We wnętrzach jesienią zobaczycie śliwki i jabłka pokrywające kuchenne stoły, latem z kolei sezonowe owoce i warzywa, butelki z winem samodzielnie przygotowanym z ogrodowych winogron czy wiszące pod sufitami mięsiwa. Kwitną tam też kwiaty, żyją zwierzęta zagrodowe, a narzędzia rolnicze czekają na zwiedzających, by ich użyli. Skansen organizuje także wykopki czy żniwa!

Folklor (nie) w teorii

Zwiedzanie i podziwianie skansenów to jedno – pamiętajcie jednak, że możecie realnie zainspirować się tym, co w nich zobaczycie. Miszmasz wystroju wnętrz obecnie nie jest już niczym zaskakującym – nawet w loftowych czy minimalistycznych przestrzeniach elementy w postaci kolorowych kubków czy drewnianych skrzyń mogą się sprawdzić – zróbcie to jednak umiejętnie. Podstawowa zasada to nie przesadzić – przesyt w każdym wydaniu, czy to mazowieckim czy kaszubskim, stworzy bowiem  prawdziwie jarmarczny styl, a to już nie będzie folklor, tylko brak wyczucia stylu.