Dekoracyjne poduszki w salonie. Jak dobierać wzory?

Niewątpliwie uzupełnieniem dobrze zaaranżowanego salonu są dobrane ze smakiem dodatki. Mogą być nimi porcelanowe figurki, obrazy, wykonane własnoręcznie gadżety czy souveniry przywiezione z podróży. Niestety – jeżeli chodzi o tego typu przedmioty – łatwo zatracić granicę pomiędzy pielęgnowaniem wspomnień i zdobieniem pomieszczenia a jego zagracaniem.

Dlatego radzimy połączyć przyjemne z pożytecznym. Jeżeli lubisz wysmakowane dodatki, a jednocześnie nie chcesz trzymać bibelotów zbierających kurz, pomyśl nad dekoracyjnymi poduszkami. Dodadzą charakteru każdemu wnętrzu, a jednocześnie spełnią funkcję praktyczną. W tym artykule znajdziesz porady, jak dobrać poduszki do swojego salonu lub pokoju dziennego.

Mądrze dobierz kolory

Aranżację wnętrza o jakiekolwiek dodatki powinieneś rozpocząć od stworzenia palety kolorystycznej. Zakładamy, że poduszki i inne gadżety łatwiej dobrać do kolorów mebli i ścian, niż na odwrót, zatem to stałe elementy wyposażenia wnętrza powinny być bazą wyjściową do skomponowania palety barw. Kolory we wnętrzu to bardzo ważna sprawa, to od nich zależy czy pokój odbierany jest jako zimny, ciepły czy przestronny. Kolorami można optycznie zmniejszać lub zwiększać salon. Dlatego istotne jest, aby barwy poszewek na poduszki współgrały z kolorystyką całego wnętrza i nie psuły jego koncepcji. W celu ustalenia palety barw możesz skorzystać z porady dekoratora wnętrz lub użyć tzw. koła barw, które dostępne jest bezpłatnie na wielu stronach internetowych. Dzięki temu wzornikowi kolorów łatwo dowiesz się, jakie barwy poduszek będą pasowały do Twojego wnętrza. Na kole barw wyszukaj kolor, który dominuje w Twoim pokoju – zapewne będzie to odcień ścian, mebli lub zasłon. Ten kolor, który leży naprzeciwko, to kolor komplementarny. Decydując się na poduszki o tej barwie, zyskasz efekt wyrazisty i krzykliwy, ale z pewnością nie będzie on tandetny. Jeżeli mimo to nie lubisz takich połączeń, zobacz jakie barwy są sąsiednie do „Twojego” koloru. Te kolory nazywane są analogicznymi. Wybierając takie poduszki, wprowadzisz do wnętrza harmonię i spokój.

Różnicuj wzory i tekstury

Nie musisz decydować się na poduszki wyłącznie ze wzorem roślinnym, zwierzęcym, geometrycznym czy jakimkolwiek innym. Różnego rodzaju nadruki i faktury możesz ze sobą łączyć. Ważne jest, aby miały ze sobą jakiś element wspólny. Może to być np. ten sam kontrastowy kolor suwaka lub dominującego elementu nadruku. Na kanapie chciałabyś mieć poduszki w kwiaty, ale Twój mężczyzna na swoim ulubionym fotelu widziałby raczej wzór w kwadraty lub romby? Kompromisem będą poduszki w kwiatowy wzór, jednakże nie zdjęcia roślin a geometryczna wariacja na ich temat. Osobom, które nie czują się dobrze w samodzielnym dobieraniu różnych wzorów, projektanci wnętrz polecają bezpieczne wyjście, jakim jest zakup kilku poduszek bez nadruku (gładkich) i kilku wzorzystych. Gładkie poduszki, ułożone naprzemiennie z wzorzystymi, oddzielą je od siebie i sprawią, że ewentualny poduszkowy niewypał nie będzie rzucał się w oczy.

Baw się rozmiarami i kształtami

W sklepach dostępność kształtów i rozmiarów poduszek jest ogromna, więc szkoda byłoby wykorzystywać jedynie klasyczne kwadraty. Układaj poduszki naprzemiennie – mieszając ich rozmiary i kształty. Warto zwrócić uwagę, że od kształtu poduszki zależą jej walory użytkowe. Kwadratowe i okrągłe są najbardziej wszechstronne, można je wykorzystać siedząc na twardym krześle lub fotelu. Niskie, prostokątne dobrze podpierają dolną część pleców lub szyi, a wałki nadają się na skórzaną kanapę, gdyż się nie ześlizgują. Jeżeli lubisz wychodzić poza schematy, zdecyduj się na kilka poduszek w nietypowych kształtach. Na rynku znajdziesz poduszki w kształcie serca, gwiazd, kwiatów a prawdziwą nowością są poduszki przypominające duży węzeł. Wybierając poduszkę o niespotykanym rozmiarze lub kształcie, należy pamiętać o niedogodności, jaką jest trudność zakupienia poszewki na zmianę.