Design, czyli wzór na piękno i funkcjonalność

Czym jest design? Dlaczego jedne rzeczy uważamy za designerskie, a inne nie? I czy potrzebujemy go na co dzień? Wyznaczamy sobie jeden cel – poznać się na designie.

Żyjemy w świecie przedmiotów. Otaczają nas w mieszkaniach, pracy i miejscach publicznych. Jedne ułatwiają nam życie, bez niektórych nie wyobrażamy sobie kuchni, salonu czy kontaktów z bliskimi. Co jednak sprawia, że jedne rzeczy uważamy za piękne i wyjątkowe, a inne są tylko zwykłymi przedmiotami, których nie żal nam wyrzucić na śmieci? To właśnie design, który łączy w sobie ergonomię i z estetyką, sprawia, że niektóre rzeczy cenimy bardziej i robią na nas większe wrażenie. Przedmioty dobrze zaprojektowane nie tylko świetnie wyglądają, ale są także wygodne w użyciu. Wbrew pozorom w designie  główny nacisk kładzie się na funkcjonalność. Wyobraźcie sobie piękną kuchnię, w której blaty są za małe, lodówkę trudno otworzyć, a szafki są tak wysoko, że bez drabinki nie da się z nich nic wyciągnąć. Absurd! Przecież trudno byłoby cokolwiek przygotować w takiej kuchni.

Co to znaczy?

Współcześnie pojęcie designu odnosi się do rozumianego w szeroki sposób projektowania. Dotyczy przedmiotów użytkowych, wnętrz, ale także stron internetowych czy grafik. Design łączy się często ze wzornictwem przemysłowym. Termin ten tłumaczy się także jako celowe działanie twórcze, którego efektem jest rzecz, która ma spełniać określone funkcje i jednocześnie się podobać. 

Słowo design pochodzi z języka łacińskie. Designare oznacza mianować, wyznaczać. Za to we włoskim pojęcie desegno odnosiło się do kategorii sztuki – to wzór albo rysunek. Z kolei Francuzi mówią désigner, na czynność związaną ze wskazywaniem. Termin ten został przyjęty także przez inne języki. W dzisiejszym świecie dominuje jego angielskie znaczenie – design, czyli wzór.

Czy design to sztuka?

Różnica między tymi dwoma pojęciami wynika z głównego założenia designu. To, co jest wymyślane, projektowane, a potem realizowane ma być w założeniu powielane. W  sztuce dzieło z definicji ma być unikatowe – jedno, wyjątkowe, niepowtarzalne. Design chce się rozprzestrzeniać, trafiać do domów, do ludzi. Ale podobnie jak artysta, tak designer chce oddziaływać na odbiorcę – użytkownika. Tylko w inny sposób. Stworzony przedmiot, na przykład stół kuchenny, ma być nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny. W końcu co nam po pięknym stole, przy którym ciężko coś zjeść, albo po krześle, na którym po 5 minutach siedzenia, cierpną nogi, a kręgosłup błaga o odpoczynek?

Funkcjonalność

Design ma nie tylko wywoływać wrażenie, ale powinien przede wszystkim odpowiadać na zmieniające się potrzeby. Dobrze zaprojektowane designerskie przedmioty są piękne. To prawda, ale mają one jeszcze jedną cechę – ułatwiają nam życie. Dlatego design łączony jest z postępem i innowacyjnością. Doskonale zaprojektowane nowe urządzenia posiadają piękny wygląd i nowe funkcje.

Design to próba połączenia klasycznego dualizmu rozumu i duszy. Warto więc poznawać nowe designerskie trendy, by dostarczać sobie sporą dawkę estetycznych doznań, a jednocześnie ułatwiać sobie życie. W końcu, kto nie chciałby żyć w pięknym i wygodnym świecie?