Do likieru czy do wina? Dobieramy kieliszki

Czy kieliszek do białego wina ma być podłużny, czy raczej pękaty? W czym podać gościom wodę? Jak powinna wyglądać szklanka do drinków? Kwestia doboru odpowiedniego szkła czasem rodzi wątpliwości. A przecież nie jest on przypadkowy.

Kształt naczynia ma wpływ na to, jak podany w nim napój będzie nam smakował. Odpowiedni – wydobędzie i podkreśli walory trunku. Wedle dziś obowiązujących zasad kieliszki, zwłaszcza te do wina, powinny być wykonane ze szkła cienkiego, przezroczystego i pozbawionego wszelkich zdobień. To pozwala na ocenę jakości napoju: jego koloru, gęstości i konsystencji. Szklane naczynia podajemy idealnie czyste i wypolerowane ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Kieliszki zawsze trzymamy za nóżkę, również te do koniaku.

Jak napełniać kieliszki?

Nigdy nie napełniamy kieliszków do pełna. Jest to w złym tonie i niepraktyczne: podczas podnoszenia zbyt pełnego naczynia trunek będzie się z niego wylewał. Jedyne kieliszki, które napełniamy niemal do pełna, to kieliszki do wódki, choć niektórzy uważają, że w dobrym tonie jest napełniać je tylko do połowy, a maksymalnie do 2/3 objętości. Wyjątkiem są też niektóre kolorowe drinki i - naturalnie – piwo z pianką. Czerwone wino, koniak – tych alkoholi nalewamy tyle co „na lekarstwo”: do wysokości 1/3 – ¼ kieliszka.

Do wódki

Czystej wódki zasadniczo nie podaje się do posiłków, to jedynie polski zwyczaj (do jedzenia serwujemy lżejsze alkohole, głównie wino). Wódkę powinno się podawać czystą, zmrożoną, można zmrozić również kieliszki. Kieliszki do wódki – niewielkie, do 60 ml pojemności – również powinny mieć nóżkę. W tych bez nóżki, tzw. stopkach, lepiej serwować tylko wódkę czystą. Jeśli podajemy regionalne trunki, jak np. wódkę ryżową sake czy meksykańską tequilę, wówczas dobrze jest zaserwować je w taki sposób, jak podawane są w danym regionie (np. sake w małych barwionych czarkach porcelanowych).

Do szampana

Smukłe i zwężające się ku górze – takie powinny być kieliszki do szampana i innych win musujących. Specjalny kształt ma zapobiegać ulatywaniu bąbelków. Wysoka nóżka zapobiega ogrzewaniu trunku dłonią. Kieliszki napełniamy do ¾ wysokości. I szampan, i wina musujące powinny być podawane schłodzone, dlatego podczas przyjęcia najlepiej trzymać je w wiaderku z lodem.  

Do wina

Kieliszki do czerwonego wina mają krótsze nóżki i duże czasze zwężające się ku górze.

Kieliszki do wina białego są podłużne, mają dłuższe nóżki, a ich czasza przypomina kształtem kwiat tulipana. Dłuższa nóżka pełni tę samą funkcję, co w przypadku kieliszków do szampana: zabezpiecza trunek przed mimowolnym ogrzewaniem go dłonią podczas degustacji. Kieliszek do białego wina może być też okrągły, ale mniejszy niż do czerwonego. W takim kieliszku podaje się też wino różowe. Wino białe jest lżejsze niż czerwone, więc warto serwować je jako pierwsze. Wina czerwone podajemy w temperaturze pokojowej, białe i różowe – schłodzone.

Do likierów i smakowych wódek

Kieliszki do likierów są często mylone z kieliszkami do wódki. Wynika to z faktu, że są równie małe – mają ok. 30 ml objętości, ale mają długą nóżkę. Dziś popularne są też likierówki o nowoczesnym dizajnie – smukłe, bez nóżki, wykonane z grubego szkła. Charakterystyczna dla kieliszków do likieru jest bardzo mała pojemność – likiery jako napoje bardzo słodkie i wykwintne pijemy bardzo powoli, delektując się ich smakiem. W takich kieliszkach można też serwować smakowe, niskoprocentowe wódki.

Do drinków

Kieliszki koktajlowe - otwarte ku górze, na smukłej nóżce przeznaczone są do drinków na bazie wermutów. Z takiego kieliszka James Bond pił swoje ulubione martini, wstrząśnięte i niezmieszane. Tzw. long drinki, czyli mieszanki kilku rodzajów alkoholi z sokiem, podaje się w wysokich szklankach, ozdobionych parasolkami, plasterkami owoców cytrusowych itp. Whisky z lodem i inne tego typu koktajle podajemy w niskiej szklance.

Do piwa

Niegdyś piwo uchodziło za napój plebejski i nie podawano go do stołu podczas eleganckich przyjęć. Ta zasada w bardziej wykwintnym towarzystwie nadal obowiązuje. Obecnie jednak piwo w rozmaitych gatunkach i odmianach coraz częściej gości na naszych stołach, W czym najlepiej je podawać? Można w szklankach, kieliszkach i kuflach. Piwo jasne podajemy w zwykłych szklankach nieco rozszerzających się ku górze lub tradycyjnych kuflach z grubego szkła. Ciemne piwa dobrze smakują podawane w dużych, wysokich kielichach. Pilsnera serwujemy w wysokich, smukłych szklankach.

Woda

Na koniec warto wspomnieć o wodzie. Nie powinno się jej podawać gazowanej (podobnie jak innych gazowanych trunków, uchodzą za nieeleganckie). Wodę niskozmineralizowaną, niegazowaną podajemy w dzbanku, może być z lodem i cytryną. Podczas oficjalnych przyjęć również wodę pijemy w kieliszkach – dużych i pękatych.