Dobrana para -zioła, cz.2 koperek, oregano, pietruszka

W poprzednich artykułach z cyklu „Dobrana Para” poznaliście już kilka odmian papryki, a także przyprawy z grupy przypraw korzennych. W ostatniej odsłonie otworzyliśmy przed Wami wrota do świata ziół i zapoznaliście się bliżej z bazylią, cząbrem i estragonem. Czas na kontynuację ziołowej przygody! Dowiedzcie się czegoś o koperku, oregano i pietruszce. Zapraszamy!

Koperek suszony

Czy wiecie, że w średniowieczu koperek należał  do najczęściej uprawianych ziół? I to w jakich celach! Koperek zasilał nie tylko potrawy, ale także magiczne eliksiry – wierzono w jego czarodziejskie moce. Dziś koperek jest uwielbiany przez wiele narodowości, także w Polsce odnajduje się w wielu daniach. No i ma bardzo wyjątkowy aromat - odświeżający i lekko korzenny. A jak skomponować koperek, by wydobyć z niego pełnię smaku? Dodaj go do ogórków, serka wiejskiego, jajek na twardo, omletów, sosów typu tzatziki. Świetnie sprawdzi się też z rybami, sałatą, pomidorami i ziemniakami.  

Oregano

Oregano to grecka nazwa zioła, które w Polsce nazywamy lebiodką pospolitą. A co oznacza ten zagraniczny zwrot? Tyle co "oros" - góra i "ganos" - ozdoba (ozdoba góry), ze względu na miejsca, w których rosło. I rośnie do dziś! W Grecji, a konkretnie na jej wzgórzach, można wyczuć charakterystyczny zapach rozsiewany właśnie przez oregano. Oregano jest jedną z podstawowych przypraw kuchni włoskiej, hiszpańskiej i meksykańskiej. Charakteryzuje się przyjemnym i delikatnym zapachem oraz korzennym, lekko gorzkawym smakiem. Jest podstawową przyprawą do pizzy i spaghetti. Oregano doskonale harmonizuje z bazylią, majerankiem, tymiankiem i pieprzem.

Natka pietruszki

Pietruszka rośnie   na półwyspie Apenińskim i Bałkanach, w północno-zachodniej Afryce i na Wyspach Kanaryjskich. Zdziczała w całej Europie, Ameryce, Afryce, Nowej Zelandii, Australii i Japonii. Oprócz walorów smakowych, pietruszka posiada wiele właściwości leczniczych. Natkę pietruszki suszonej można stosować do wszystkich rodzajów potraw, a w szczególności do zup i sałatek jarzynowych, surówek, serów, jaj oraz sosów sałatkowych. Niezastąpiona do przyprawiania owoców morza. Dodawana jest najczęściej w końcowej fazie przygotowywania potrawy.