Wyjaśnijmy to sobie na samym początku – nie tylko wnętrze się liczy. Aby poznać i cieszyć się tym, co zawarte jest w środku, najpierw trzeba przejść przez zewnętrzną otoczkę. Dlatego tak ważne jest, by nie koncentrować się tylko na prezencie, ale także włożyć wysiłek w przygotowanie własnego i oryginalnego opakowania. Bez względu na to, z czego je zrobimy – może to być i szary papier – najważniejszy jest pomysł oraz zaangażowanie. Dzisiaj zajmiemy się więc tym, co na zewnątrz – będziemy oceniać książkę po okładce, a wnętrze nie będzie miało dla nas znaczenia. Liczyć się będą dla nas papiery, wstążki, sznureczki, torebeczki i niecodzienne dodatki. Zmalujemy coś markerami, przyczepimy się do kokardek i uwiniemy się z tym naprawdę szybko. To co, pakujemy się w świat przygotowań świątecznych prezentów?
Domowe sposoby na pakowanie prezentów
Tanio, szybko, a może tylko efektownie? Jak pomysłowo zapakować prezenty bożonarodzeniowe, by zachwycały obdarowywanych nie tylko zawartością, ale także świątecznym opakowaniem?
Cuda z papieru
Za zapakowanie prezentu możemy zapłacić. Niektórzy wybierają drogę na skróty – kupują papierową torebkę z motywem świątecznym. Łatwe? Oczywiście, że tak! Tylko mało pomysłowe – w sumie całkowicie odtwórcze. Jest to tak odkrywcze, jak kanapka z dżem. Może smakować, ale ile razy można ją jeść? Czas może dodać coś od siebie, wpaść na pomysł opakowania, które swoim wyglądem, a nie tylko bilecikiem, będzie wskazywać, dla kogo jest ów podarek? Zajmijmy się na wstępie tym, co najważniejsze – papierem.
Z tym wdzięcznym materiałem możemy zrobić wszystko, co tylko chcemy. Czy go pokroimy, złożymy, skleimy, pomalujemy, pogniemy – zawsze mamy szansę na stworzenie czegoś ciekawego. Na wstępie zastanówmy się jaki papier wybrać. Możemy kupić papier z gotowymi motywami bożonarodzeniowymi. Uśmiechające się do nas aniołki, mikołaje czy renifery na pewno wkomponują się w świąteczny styl. Czy jednak nie będzie lepiej samemu wykonać rysunki i wzory?
Do tego najlepiej nada się szary papier. Tak, szary, zwykły szary papier! Ten z pozoru błahy i niepozorny materiał może stać się kanwą, na której przy pomocy mazaków lub farbek stworzymy piękne świąteczne wzory. Już tak proste rozwiązanie, jak narysowanie na szarym papierze imitacji wstążki i kokardki, będzie wyglądać stylowo. Oczywiście nie musimy malować szarego papieru. Możemy dodać do niego kolorową wstążkę, a najlepiej dwukolorowy sznurek z wplecioną w niego gałązką. To prosty sposób na minimalistyczne i ekologiczne opakowanie prezentów.
Z nietypowych kolorów możemy wybrać także czarny błyszczący papier. Jeśli stworzymy na nim wzory srebrnym lub złotym markerem, to uzyskamy wyjątkowo stylowy prezent. Z kolei do jasnych odcieni papieru dobierzmy markery o ciemnych kolorach.
Z papieru możemy zrobić także torebki. Wystarczy do tego klej i kilka sprawnych ruchów. Gdy nasz prezent będzie miękki i nieforemny, to najprostszym sposobem zapakowania go będzie zrobienie cukierka z papieru. To dziecinnie proste – zawijamy prezent w papier, a następnie na dwóch końcach tworzymy kokardki ze wstążek.
Wstążki, sznurki i cuda wianki
Papier to nie wszystko. Tak samo, jak pisanie i malowanie po nim. Do zapakowania prezentu wykorzystajmy inne talenty plastyczne i poeksperymentujmy z naklejaniem oraz doczepianiem do papieru różnych elementów. Najprostszym pomysłem jest wycięcie z kolorowego papieru wzorów i przyklejenie ich na te na wierzchu, którym owinęliśmy prezent. W ten prosty sposób, wedle uznania, stworzymy postać bałwana, Mikołaja czy aniołka.
W świątecznym stylu jest także doczepianie do wstążek małych bombek lub elementów roślinnych. Świetnie do tego nadadzą się gałązki świerku, jodły i ostrokrzewu. Warto także pomyśleć o wysuszonych plastrach pomarańczy, cytryn lub grejpfrutów. Połączone z kolorową wstążką stworzą przepiękny prezent.
Do zawinięcia prezentu możemy użyć także sznurków. Są one tanie i dostępne w różnych kolorach. Do tego świetnie pasują do jednokolorowego papieru i łatwo do nich przywiązać inne elementy, takie, jak większe gałązki i szyszki.
Jeśli mamy już główne elementy, z których możemy stworzyć stylowe opakowanie prezentu, to pozostaje nam tylko uruchomić wyobraźnie, by połączyć je w niepowtarzalną kompozycję. Nie ma sensu podawać dziesiątek przykładów, co może znaleźć się na opakowaniu prezentu. Każdy z nas najlepiej zna swoich bliskich, dla których będzie pakował prezenty i sam musi zdecydować, co im się najbardziej spodoba. Więc do dzieła i sprawcie, by waszych bliskich zaskoczył nie tylko prezent, ale też to, w co jest zapakowany. Udanych pomysłów!