„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami Janusza Korczaka, prawda? Jest jeden, szczególny, dzień w roku, kiedy ten dziecięcy śmiech celebruje się ze zdwojoną mocą – 1 czerwca. Skąd ta data i od kiedy świat w ogóle zna to święto? Odpowiadamy!
Dawno, dawno temu…
Zalążkiem dla uchwalenia Dnia Dziecka okazało się spotkanie w trakcie Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci w Genewie w 1925 roku. Wtedy to powstała deklaracja, w której ustanowiono, że "....ludzkość powinna dać dziecku to co ma najlepszego..."i zapewnić mu"....szczęśliwe dzieciństwo....". Co ciekawe, to święto początkowo nosiło nazwę „Dzień Róży”, a następnie… „Kwiatowa Niedziela”. Kiedy więc Dzień Dziecka nazwano „Dniem Dziecka”?
Prawie 70 lat oficjalnego Dnia Dziecka
W latach 50tych, dokładnie 20 listopada 1954 roku ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Dziecka. Oznacza to, że już niemal od 70 lat obchodzimy 1 czerwca! Celem tej idei miało być rozpowszechnianie edukacji dotyczącej praw dziecka oraz rozwoju najmłodszych. Ten pomysł nie okazał się jedynie zapisem w dokumentach – w ciekawej formie przyjął się w Polsce, bowiem już od niemal trzydziestu lat tego dnia w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej obradują… najmłodsi. Specjalna formacja, oficjalnie zwana Sejmem Dzieci i Młodzieży, zasiada w sali plenarnej, podczas gdy posłowie obradują na tematy związane właśnie z prawami młodych obywateli.
Nie tylko Polska
Nie jesteśmy oczywiście jedynym krajem, który celebruje ten piękny dzień, ale nie każde państwo ustanowiło Dzień Dziecka na 1 czerwca. Włochy i Francja świętują w Trzech Króli, to jest 6 stycznia – wtedy rodzice podarowują swoim pociechom prezenty, które mają być pamiątką darów, jakie otrzymał Jezus od swoich trzech gości. Wiosną, bo 23 kwietnia, Dzień Dziecka obchodzą Turcy, a chwilę po nich, 5 maja – japońscy chłopcy. Co ciekawe, japońskie dziewczynki świętują 3 marca, a więc ten dzień w Kraju Kwitnącej Wiśni przypisany jest do każdej płci osobno. Jesienią i latem świętują niemieckie dzieci – dlaczego dwa razy? Za czasów istnienia RFN i NRD to święto miało dwie osobne daty dla każdej części Niemiec – odpowiednio 20 września i właśnie 1 czerwca. To właśnie z powodu historii dziś niemieckie dzieci mogą świętować dwa razy w ciągu roku. Zupełnie inny sposób celebrowania przyjął Paragwaj – tam bowiem Dzień Dziecka jest szczególnie dostojny i wzniosły, pełne refleksji i wspomnień. Wiąże się to z bitwą pod Acosta Nu (16 sierpnia 1869), w której zginęło kilka tysięcy paragwajskich dzieci.