Francuski przysmak - ślimak

Czy wiecie, że 24 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ślimaka? Francuzi zajadają się nimi od lat, my, Polacy z trudem jesteśmy w stanie wyobrazić sobie delektowanie się taką potrawą. Czy jednak słusznie? Poczytajcie o historii i ciekawostkach na temat jedzenia ślimaków i zainspirujcie się!

Ślimak z tradycją

Marie-Antoine'a Carême'a, który uchodzi za ojca francuskiej kuchni, spopularyzował jedzenie ślimaków winniczków w XIX wieku. Szef kuchni słynął z tego, że uwielbiał zaskakiwać gości z pomocą różnego rodzaju niespodzianek kulinarnych, których kwintesencję stanowiło nietypowe mieszanie smaków i składników lub też ukrywanie jakiegoś dania w pozornie innym daniu. Tak też pewnego razu zaproponował w menu właśnie ślimaki. Ale, ale – okazuje się, że Carême wiedział, co podaje, bowiem ślimaki lądowe stanowią od tysięcy lat formę pożywienia dla ludzi, o czym świadczą wykopaliska z czasów epoki mezolitu, dokonane na terenie dzisiejszej Algierii i Tunezji. 

Ślimak ślimakowi nierówny

Jak wiemy, ślimaków na świecie jest całe mnóstwo – tylko niektóre jednak nadają się do konsumpcji. Ślimaki przeznaczone do podbijania podniebień pochodzą prawie wyłącznie z hodowli, w których królują dwa gatunki ślimaka winniczka Helix pomatia oraz Helix aspersa. Zbiór dziko żyjących winniczków jest zakazany – w Polsce ten gatunek jest bowiem objęty ochroną. Inna sprawa, że nieprzebadane, dzikie ślimaki mogą przynosić choroby, poprzez żyjące na nich bakterie. Tych koniecznie więc unikajmy.

Jak to się je?

W Polsce, we francuskiej restauracji z pewnością dostaniecie odpowiednio przygotowane ślimaki – zazwyczaj podawane jako przystawka. Jeśli natomiast będziecie we Francji, nie odmawiajcie sobie ich przetestowania, bowiem to właśnie tam spróbujecie ich przygotowanych zgodnie ze sztuką, w doskonały sposób. Francuzi gotują je, pieką lub duszą w sosie, dodając do nich sporą ilość ziół, serwując z dodatkiem ziołowego masła w towarzystwie białej, pszennej bagietki. Mięso ślimaków hodowlanych jest delikatniejsze w smaku i bardziej kruche, a ich wartość odżywcza dość wysoka, bowiem w 100 g surowego mięsa znajduje się około 16% białka oraz około 2 g tłuszczu, a do tego duże ilości minerałów.