Grill rozpala majówkę

Ciepłe wiosenne popołudnie, spotkanie na świeżym powietrzu, przy stole najbliżsi znajomi, a w oddali rozpalony grill – czy to przepis na idealną majówkę? Zdecydowanie tak! Poznajcie trzy niezbędne elementy udanego grillowania.

Na początku maja są dwa dodatkowe dni wolne od pracy ze względu na święta państwowe – Święto Pracy i Konstytucji 3 Maja. Przy odpowiedniej organizacji kalendarza i wzięciu kilku dni wolnych, Wasz długi weekend może stać się małymi wakacjami. Jeśli tylko dopisze pogoda, to pojawia się świetna okazja na organizację grilla. Musicie tylko odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, by dobrze dobrać nie tylko same urządzenia, ale również smaczne jedzenie i kulinarne dodatki.

Węgiel, gaz czy prąd?

Pierwszym problemem, który się pojawia na wstępie, jest rodzaj grilla. W sklepach możemy dostać najprostsze grille na węgiel, grille gazowe oraz grille elektryczne. Warto się im bliżej przyjrzeć i zastanowić się nad ich zaletami i wadami.

Grill na węgiel możecie kupić bardzo tanio. To zazwyczaj jednorazowe grille o bardzo prostej konstrukcji. Są lekkie i można je przenieść w dowolne miejsce, dlatego świetnie nadają się na imprezę w plenerze. W sklepach dostaniecie także bardziej rozbudowane i funkcjonalne grille na węgiel, które mają popielnik, co ułatwia usuwanie popiołu, nóżki z kółkami, półki na przybory oraz pokrywę, dzięki której pozostawione na ruszcie potrawy będą gotowe szybciej.

Alternatywą dla grilli węglowych są grille gazowe, które zyskują coraz większą popularność. Niewątpliwą zaletą przyrządzania dań na takim urządzeniu jest szybkość i łatwość, z jaką możecie kontrolować wielkość ognia i temperaturę, zachowując przy tym charakterystyczny smak i zapach przyrządzanych na grillu potraw. Urządzenia te są zazwyczaj droższe i cięższe od tradycyjnych dymiących grilli. Składają się z rusztu i szafki pod nim, gdzie umieszczona jest butla z gazem, która jest jedyną niedogodnością – butlę trzeba wymieniać i umiejętnie podłączać. Za to wielką zaletą grilli gazowych jest łatwość czyszczenia – brak sadzy i popiołu.

Jeśli macie ogród przy domu to dobrym pomysłem jest zakupienie grilla elektrycznego. Bardziej ekologiczny, świetnie sprawdzi się w przypadku osób ceniących sobie zdrowe odżywianie. Grille elektryczne są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, a ich czyszczenie jest proste i nie wymaga wiele wysiłku oraz czasu.

Co wrzucić na ruszt?

Grill został zakupiony i odpowiednio przygotowany. Co teraz? Czas wybrać odpowiednie jedzenie. Jeśli organizujecie grilla w przydomowym ogrodzie, to warto pomyśleć o dużym stole i wygodnych krzesłach, by na blacie pojawiły się nie tylko grillowane mięsa i warzywa, ale także świeże sałatki i przekąski. O tym jednak później… Najpierw warto skupić się na najważniejszym – co wrzucić na ruszt, by rozpalić zmysł smaku?

Oczywiście dla miłośników mięs wybór wydaje się oczywisty. W sklepach możecie dostać różnego rodzaju kiełbasy – czerwone, białe, cieńsze i grubsze. Nie ma sensu jednak ograniczać się jedynie do najprostszych dań. Warto pomyśleć o piersi z kurczaka, zrobieniu krwistego lub dobrze wysmażonego steka lub aromatycznie przyprawionej ryby. Inspirujące przepisy na dania z grilla znajdziecie na naszej stronie w sekcji z przepisami.

Wegetarianie mogą stworzyć warzywne szaszłyki lub kompozycje warzyw, które potem położą na ruszcie. Ciekawą alternatywą są niewielkie przekąski, których przygotowanie nie zabiera dużo czasu, a często stają się tym dodatkiem, dzięki któremu wieczór pamięta się dłużej. Warto w tym wypadku pomyśleć o faszerowanych serem pieczarkach lub krojonej bagietce z serem kozim i miodem.

Przyprawy i dodatki

Podobnie jak w kuchennym gotowaniu, tak przygotowywanie potraw na grilla wymaga odpowiedniego przyprawienia. Najlepszym pomysłem na intensywny i aromatyczny smak w warunkach polowych jest użycie grubo mielonych przypraw Appetita. Dzięki swojej strukturze i konkretnemu przeznaczeniu, przyprawy te świetnie podkreślają smak wybranych potraw. Dla osób lubiących pikantniejsze jedzenie można przygotować mieszankę na bazie ostrej papryki. Natomiast miłośnicy delikatniejszych smaków mogą skorzystać z różnego rodzaju ziół.

Idealnym dodatkiem do często ciężkich grillowanych potraw są sałatki. Nie można zapomnieć także o chłodnikach przygotowanych z maślanki, które świetnie orzeźwiają w upalne dni. Na talerzach powinny znaleźć się także pokrojone warzywa, które będą świetną zagryzką albo dodatkiem do dań głównych z grilla. Więc nie ma co czekać, tylko trzeba zapalić się do grilla i zaprosić najbliższych!