Jak dekoruje się choinki na świecie?

Co powiedzielibyście na dekoracje w kształcie pająków? Czy powiesilibyście na świątecznym drzewku girlandy z narodowych flag albo wieńce z popcornu? Poznajmy oryginalne choinowe dekoracje z różnych stron świata.

Choinka jest w naszej kulturze najważniejszą bożonarodzeniową dekoracją. Trudno wyobrazić sobie świąteczny dom bez pięknego iglastego drzewka ozdobionego błyszczącymi bombkami, światełkami i łańcuchami. Jednak w niektórych regionach świata nie jest ona oczywistością. W Afryce i Indiach, gdzie dostęp do świeżych iglastych drzewek jest utrudniony, świąteczne dekoracje umieszcza się na palmach i drzewkach mango. Ze względu na pogodę, owe drzewna znajdują się na świeżym powietrzu. Jednak część mieszkańców zrywa liście mango i na ich bazie przygotowuje świąteczne domowe ozdoby. To świetny przykład, jak klimat wpływa na sposób i rodzaj dekoracji w czasie Świąt Bożego Narodzenia. O ich wyborze decydują także lokalne przesądy oraz wydarzenia historyczne – o czym się zaraz przekonamy. Naszą podróż po świecie oryginalnych choinkowych ozdób rozpoczniemy w krajach europejskich, by zakończyć ją w dalekich Chinach i Japonii.

Kiszonki i świece

Tradycja ubierania świątecznej choinki przybyła do nas z Niemiec w XIX wieku. U naszych zachodnich sąsiadów istnieje jednak zwyczaj, który może nas zadziwić. Na świątecznym drzewku rodzice wieszają ozdoby nawiązujące do popularnych kiszonek. Wyobraźcie sobie bombkę w kształcie kiszonego ogórka! To jednak nie wszystko. W bożonarodzeniowy poranek dzieci mają zadanie – znaleźć na choince pośród innych ozdób, te przypominające ogórki. Z Niemiec wywodzi się także zwyczaj wieszania na drzewku świec. Jednak ze względów bezpieczeństwa o wiele popularniejsze stają się ich elektryczne odpowiedniki.

Pająki i sieci

Przenieśmy się teraz do naszego wschodniego sąsiada. Na Ukrainie istnieje tradycja, która bardziej nawiązuje do amerykańskiego Halloween, niż do bożonarodzeniowej atmosfery. Mianowicie choinki dekoruje się ozdobami w kształcie pająków i ich sieci. Skąd wziął się pomysł na tak osobliwą dekorację? Legenda głosi, że uboga wdowa stanęła przed dylematem – przygotować kolację wigilijną dla siebie i dzieci, czy przyozdobić choinkę. Oczywiście zdecydowała się na to pierwsze, a drzewko pozostało nagie. Jednak następnego ranka dzieci obudziły matkę krzykami. Okazało się, że choinka jest ubrana w lśniące sieci pajęcze, które z czasem przemieniły się w złoto i srebro. Wdowa stała się bogata a swoiste dekoracje od tego czasu symbolizują bogactwo.

Geometryczne kształty, słodycze i flagi

Także w innych krajach europejskich znaleźć możemy nietypowe ozdoby choinkowe. W Finlandii na drzewku wiesza się geometryczne kształty, które nazywa się himmeli. Dawniej wytwarzano je ze słomy, co miało zwiastować obfite przyszłoroczne zbiory.

We Francji wiesza się szklane bombki przypominające jabłka. W ten sposób nawiązuje się do tradycji wieszania prawdziwych owoców, która została przerwana przez klęskę nieurodzaju. Natomiast w Danii tworzy się papierowe serca, do których wkłada się orzechy i słodycze. A gdzie tworzy się girlandy z narodowych małych flag? Taki zwyczaj panuje w Szwecji.

Zwyczaje z daleka

Bardzo ciekawym pomysłem na świąteczną ozdobę wymyślili Amerykanie. Nie jest ona już praktykowana, ale w latach 50 i 60 była popularna. Na drzewkach, zwłaszcza tych na dworze, mieszkańcy Ameryki wieszali wieńce z nawleczonym popcornem! Uważano, że to świetny sposób na dzielenie się jedzeniem z dzikimi zwierzętami. W Japonii choinka nie może obyć się bez ptaszków wykonanych z papieru. W końcu to kraj słynący ze sztuki origami. Również w Chinach popularne są papierowe ozdoby i lampiony.

Mimo że współcześnie inspirujemy się różnymi dekoracyjnymi trendami z różnych stron świata, to jednak cześć ozdób ma swój lokalny i wyjątkowy charakter. Warto je poznać, bo dekoracje te potrafią być piękne i zaskakujące.