Kupno zastawy stołowej to wybór na lata. Jak go dokonać, by komplet talerzy i naczyń spełnił pokładane w nim oczekiwania i sprawdzał się podczas przyjęć przez długi czas?
Wyobraźcie sobie scenę. Sobotnie przedpołudnie w kuchni. Na kuchence stoi garnek z wrzącą wodą, obok smażą się ostatnie kotlety. Na kolejnym palniku delikatnie bulgoce zupa krem. W piekarniku rumieni się pieczeń, a posiekane warzywa zaraz wylądują w misce. Przygotowania do obiadu idą w najlepsze. W jadalni na stole leży obrus. Pozostaje tylko rozłożyć zastawę stołową…
Otwieracie półki i szafki, szukacie talerzy oraz naczyń. I tu pojawia się problem. Dwa talerze są porcelanowe i białe, dwa kolejne wzorzyste, a z kolejnych trzech zmyły się kwieciste ozdoby. I gdzie jest sosjerka i filiżanki do zupy? I dlaczego brakuje dwóch talerzy do drugiego dania? Jak dobrać zastawę stołową, by nie znaleźć się w takiej sytuacji?
Wielkość zestawu
Wybór zastawy stołowej nie jest prosty. Na początku należy znaleźć odpowiedzi na kilka pytań. Po pierwsze powinno się wiedzieć, w jakim celu kupuje się zastawę stołową. Czy będzie wykorzystywana podczas większych spotkań obiadowych? A może potrzebna jest do popołudniowych spotkań przy kawie i cieście?
Na rynku możemy znaleźć zastawy stołowe z różną liczbą elementów. Przyjmuje się, że standardowy zestaw składa się z 12 talerzy głębokich oraz takiej samej liczby talerzy płytkich i deserowych. Dodatkowo w skład zastawy wchodzi waza, salaterki, półmiski i sosjerka. Jeśli nie mamy, gdzie trzymać tak rozbudowanej zastawy i wiemy, że nie będziemy organizować przyjęć dla tylu osób, można kupić zestaw składający się z 6 elementów. Jednak dla miłośników organizacji domowych przyjęć, dostępne są zestawy składające się z 24 elementów.
Rodzaj i wzór
Wybierając zestaw obiadowy, powinniśmy zdecydować się na sprawdzonego producenta. Mimo że zakup będzie droższy, to zestaw okaże się trwalszy i wytrzyma o wiele dłużej. Tańsze, okazjonalne zestawy mogą okazać się bardziej kruche i szybciej popękać lub się poobijać. A przecież to oczywiste, że zestaw najlepiej prezentuje się w całej okazałości.
Pojawia się także pytanie, jaki zestaw wybrać – klasyczny czy nowoczesny? Dla osób ceniących prostotę połączoną z elegancją, świetnym pomysłem będzie klasyczna porcelanowa zastawa w białym wydaniu. Taka zastawa stołowa świetnie wkomponuje się w prawie każdy styl stołu i jadalni.
Zestawy klasyczne są często zdobione. Różnokolorowe kwiaty lub delikatne wzory urozmaicają wizualnie porcelanę. Wybierając udekorowany zestaw, należy pamiętać, by swoim stylem pasował on do charakteru naszej jadalni.
Osobom odważnym, lubiącym nietuzinkowe rozwiązania, polecane są nowoczesne zestawy o oryginalnych kształtach i wyrazistych zdobieniach. Warto zwrócić uwagę także na nietypowe kolory – czerwona, czarna, a nawet jasnozielona zastawa robi niesamowite wrażenie. Takie odważne kreacje pasują do nowoczesnej kuchni i jadalni.
Kupując zastawę stołową, warto zwrócić uwagę na trwałość jej zdobień. W czasach popularności zmywarek do naczyń ważne jest, by myta w tego typu urządzeniu zastawa nie straciła swoich zdobień i wzorów. Dlatego koniecznie trzeba dowiedzieć się, jaki rodzaj mycia zaleca producent.