Jak funkcjonalnie urządzić aneks kuchenny? Porady dla właścicieli kawalerek

Częstym problemem przy projektowaniu wystroju kawalerki lub niewielkiego mieszkania jest kwestia kuchni. Co bezdyskusyjne – jest ona niezbędna – ale pomieszczenie, które zajmuje, można by wykorzystać w praktyczniejszy sposób.

Dlatego coraz większa liczba właścicieli M-1 lub M-2 część przeznaczoną na kuchnię woli zamienić na sypialnię, a kuchnię zaaranżować w salonie lub na przedpokoju. Decydując się na takie rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę zasadniczą sprawę. Aneks kuchenny powinien spełniać takie same funkcje jak pełna kuchnia. Zatem należy zaplanować miejsce na sprzęt AGD, zlew, blat roboczy i przestrzeń do przechowywania. Jak to zrobić, aby aneks był funkcjonalny, ergonomiczny i wygodnie się z niego korzystało? Poniżej kilka sprawdzonych rad dla osób, które stoją przed wyborem: kuchnia oddzielna czy w aneksie?

Aneks kuchenny w pokoju dziennym

Warto zdać sobie sprawę, że fizycznie będzie to jedno pomieszczenie, którego dwie części będą spełniały zupełnie inne funkcje użytkowe. Dlatego nie należy mieszać stylów i koncepcji, przejście pomiędzy częścią dzienną a kuchenną powinno być jak najbardziej płynne. Istotna jest kwestia podłóg i ścian. W aneksie kuchennym narażone są one na łatwe zabrudzenia, zalania i zawilgotnienie, więc powinny wykonane z materiałów wytrzymałych i łatwych do wyczyszczenia. Mądrym rozwiązaniem będzie zastosowanie płytek ceramicznych, które nie tylko spełnią swoje funkcje, ale też będą stanowiły elegancką granicę oddzielającą salon od części kuchennej. Płytki występują w szerokiej palecie kolorystycznej oraz jako imitacje kamienia czy drewna, więc łatwo dopasować je do wystroju części dziennej.

Decydując się na aneks kuchenny, opłaca się zainwestować w meble na zamówienie. Dzięki takim meblom zagospodarujemy każdy wolny centymetr przestrzeni. Aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię, oprócz tradycyjnych szafek stojących, należy brać pod uwagę także szafki wiszące. Nawet dwa rzędy – aż po sam sufit. W najwyższych szafkach można przechowywać akcesoria kuchenne oraz rzadko używane przedmioty z całego mieszkania, jeżeli zabraknie miejsca, aby schować je gdzie indziej. W przypadku gdy mieszkańcami są jedna lub dwie osoby warto wybrać małą lodówkę. Z pewnością pomieści ona produkty żywnościowe, a jednocześnie będzie ją można zamontować pod blatem roboczym, oszczędzając cenną powierzchnię. W niewielkich kuchniach często brakuje miejsca na piekarnik. Prowizorycznie można zastąpić go kuchenką mikrofalową lub podobnej wielkości opiekaczem. Ważna jest kwestia umieszczenia kuchni oraz zlewozmywaka. W pobliżu tych urządzeń najczęściej dochodzi do wylania wody czy zabrudzenia pryskającym jedzeniem, dlatego należy zainstalować je jak najdalej od części dziennej.

Aneks kuchenny w przedpokoju

Zorganizowanie aneksu kuchennego w przedpokoju jest trudniejsze niż w salonie. Wynika to ze znacznie mniejszej dostępnej powierzchni oraz z ograniczonego dostępu światła. Ponadto przedpokoje w polskich mieszkaniach często są nieustawne – długie i wąskie lub z kilkoma parami drzwi do pomieszczeń, których przecież nie można zastawić szafką czy lodówką. Dlatego myśląc o kuchni w przedpokoju warto wziąć pod uwagę przesunięcie lub wyburzenie ścian. Być może niewielka ingerencja w plan mieszkania pozwoliłaby rozsądnie wygospodarować dodatkową przestrzeń.

Niezależnie od wszystkiego – kuchnię w przedpokoju należy rozpocząć od doświetlenia pomieszczenia. Z uwagi na ciasnotę nie powinno się brać pod uwagę stojących lamp i kinkietów a jedynie oświetlenie górne punktowe i wiszące żyrandole. Ze względów higienicznych i estetycznych aneks kuchenny w przedpokoju powinien mieć tyle szafek i schowków, aby na blacie nie stały niepotrzebnie żadne przedmioty. W przypadku aneksu w pokoju dziennym nikogo nie rażą stojące na szafce czyste talerze czy szklanki. Jeżeli chodzi o przedpokój wygląda to inaczej, pamiętajmy, że będziemy tam wchodzić w ubłoconych butach lub mokrej kurtce.