Jak nie dać plamy – o gotowaniu bez szkód

Wszyscy znamy to uczucie, gdy w pośpiechu albo pasji gotowania, poplamimy sobie ściany, utłuścimy blaty lub zniszczymy sprzęt kuchenny. Mieszkanie nie jest wieczne i pewne szkody będą prędzej czy później się pojawiać. Jak jednak je zminimalizować?

Nie daj plamy

Pytki w kuchni to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale jeśli jesteś posiadaczem aneksu kuchennego, to możesz nie chcieć, by odcinały się one widocznie od reszty mieszkania, w którym ściany często są pomalowane farbą. A może po prostu – efekt farby podoba Ci się bardziej? W kuchni bardzo łatwo o zabrudzenia powierzchni ścian, które są narażone na podwyższoną wilgotność i temperaturę. Do tego, przy blendowaniu zupy lub smoothie, bardzo łatwo o rozprysk na ścianę i plamy, które ciężko będzie zmyć. W takiej sytuacji zabezpiecz się odpowiednim rodzajem farby, dedykowanej do kuchni, odpornej plamy i umożliwiającej ścieranie takowych, jeśli już się pojawią. Musi to być farba odporna na ścieranie na mokro – inna będzie nietrafionym wyborem. Wybierz ceramiczną, lateksową albo tablicową.

Spalony temat

Podczas gotowania leczo lub innego specjału, przypalił się garnek? Jeśli szkody nie są ogromne, da się jakoś ten temat uratować. Przypalony garnek stalowy możesz wyczyścić, dodając do wody kwas cytrynowy, a następnie zagotować to, co jest w  środku – po zagotowaniu wody spalenizna powinna odpuścić. Z kolei garnek stali nierdzewnej można zalać wodą na dłuższy czas, a następnie wylać ją i wsypać do garnka sól na kilka godzin. Później wystarczy użyć płynu do naczyń i gąbki. Jednym z najtrudniejszych przypadków są jednak powidła, które przypaliły się na dnie garnka – i na nie znajdzie się jednak sposób. Powinna pomóc coca-cola, która odrdzewia i usuwa spaleniznę – wystarczy gotować ją w garnku.

Rysy na blacie

Wymsknął Ci się nóż albo Twoje dziecko urządziło sobie zabawę sztućcami na kuchennym blacie? Jeśli rysy bardzo Ci przeszkadzają, możesz użyć pisaka przeznaczonego do rys na meblach! Oczywiście efekt nie będzie perfekcyjny, ale w widoczny sposób ukryjesz rysy, co powinno być dla Ciebie satysfakcjonujące. Kolory pisaków możesz dobrać do barwy swojego blatu. A na przyszłość – kuchenny blat warto zabezpieczyć żywicą, by rysy nie były tak widoczne – to świetny sposób!