Kwiecień-plecień, bo przeplata – trochę zimy, trochę lata! Tego aforyzmu uczyliśmy się w szkole podstawowej i trudno się z nim nie zgodzić. Kwiecień to taki miesiąc, który często zaskakuje wiosennym deszczem, niekiedy jeszcze przymrozkami. Warto przygotować się na niesprzyjającą aurę i nosić ze sobą parasol. A jeśli już mamy go przy sobie, dobrze wiedzieć, że używanie parasola wiąże się z pewnymi zasadami savoir-vivre. Zaskoczeni? Wyjaśniamy!
Kiedy pada…
… parasol jest zdecydowanie bardziej eleganckim atrybutem, niż kaptur na głowie, dlatego my radzimy zaopatrzyć się w porządny, dobrej jakości parasol. Uniwersalne zasady użytkowania tego gadżetu nakazują jednak pamiętać o kilku szczegółach. Po pierwsze, otwierając parasol, rozejrzyjmy się, czy ktoś nie stoi na tyle blisko nas, że moglibyśmy go uderzyć. Po drugie – parasol otwieramy, trzymając go w pionie i zawsze będąc już na zewnątrz, nigdy w środku budynku. Jeśli natomiast wchodzimy do środka, parasol należy delikatnie otrzepać przed wejściem. Kiedy z kolei dzień jest deszczowy, a my zaprosiliśmy go siebie gości, którzy zapomnieli parasola, wypada odprowadzić ich do taksówki czy auta, trzymając parasol nad ich głowami i chroniąc przed deszczem.
Parasol a styl
Parasol, tak jak torebka czy buty będzie naturalnym dopełnieniem naszej stylizacji. Jeśli więc idziemy np. na pogrzeb, ogromnym faux pas byłby kolorowy parasol – na taką okoliczność zaopatrzmy się w czerń. Kiedy z kolei mamy ciepły, wiosenny wieczór i jesteśmy ubrani w pastele, warto dobrać jasny lub wielobarwny parasol, aby za mocno nie kontrastował. Ważny jest także sposób, w jaki nosimy to akcesorium – powinniśmy trzymać go za rączkę, nigdy w połowie długości rączki. Parasol nie powinien również służyć nam jako podpora – choć tu mamy wyjątek – taką formę wspomagania mogą stosować starsze panie.
Parasol a płeć
Choć my uważamy, że każdy powinien nosić to, co mu się podoba, to savoir-vivre ma pewne ograniczenia w doborze parasola ze względu na płeć. Podczas gdy u kobiet dozwolone są wszelkie kolory, rozmiary i kształty rączek, tak u panów jest inaczej. Poleca im się masywne konstrukcje i parasole z długą rączką, które powinni nosić w określony sposób - zawieszając zagiętą rączkę na prawym przedramieniu, zginając jednocześnie rękę. Mężczyzna w ulewny dzień powinien także pamiętać o tym, by nieść parasol nie tylko nad własną głową, ale także nad głową swojej towarzyszki.