Jak stylowo zastąpić plastik w kuchni?

Bycie eko jest trendy, a plastikowe kuchenne dodatki i akcesoria odchodzą do lamusa. Teraz prawdziwie stylowa kuchnia jest wypełniona drewnem, szkłem i naturalnymi tkaninami.

Gdy przyjrzymy się ilości plastiku obecnej w naszych kuchniach, rezultaty mogą nas niemile zaskoczyć. Woreczki śniadaniowe, pojemniki do przechowywania, butelki z wodą i napojami, reklamówki, folie, opakowania, akcesoria, naczynia i sztućce piknikowe... Plastik jest obecny wszędzie. Na szczęście, jego zastąpienie nie jest wcale takie trudne, a jeśli dobrze przemyślimy kolejne zakupy, zyskamy bardziej przyjazną środowisku kuchnię i naturalne, eleganckie wnętrze.

Ekologiczna spiżarnia

Słoiki na drewnianej lub metalowej półce wyglądają bardziej elegancko niż plastikowe koszyczki i pojemniki. Łatwiej też utrzymać w nich porządek i lepiej zachowają aromat ziół. Również do trzymania suchych ziaren, makaronu i mąk warto używać szklanych naczyń. Proste, o mlecznych lub przezroczystych ściankach, będą pasować do nowoczesnego wnętrza, natomiast takie w stylu dawnych weków podkreślą sielski i naturalistyczny wystrój. Warzywa i ziarna dobrze przechowują się w bawełnianych i lnianych woreczkach.

Folia spożywcza też ma swoją bardziej ekologiczną alternatywę. A mianowicie owijki lub woskowijki, czyli materiałowe ściereczki pokryte naturalnym woskiem pszczelim. Możemy zrobić je sami lub kupić gotowe. Mają przepiękne, żywe kolory i ciekawe wzory. Sprawdzą się do zawijania kanapek, owoców i warzyw, a także przykrywania naczyń przed schowaniem ich do lodówki.

Zamiast piętrzyć na półkach plastikowe butelki, pijmy wodę z dzbanków z filtrami (są dostępne w wielu kolorach!), a domowe lemoniady i soki przechowujmy w szklanych dzbankach i butelkach.

Kuchnia w trosce o środowisko

Akcesoria kuchenne zrobione z drewna, bambusa lub włókna bambusowego dłużej zachowują atrakcyjny wygląd. A ponadto, w odróżnieniu od plastikowych są bezpieczniejsze i zdrowsze, bo nie topią się w wyższych temperaturach. Podczas przyjęć dla dzieci lub domowego grillowania z przyjaciółki często korzystamy z jednorazowych plastikowych sztućców i talerzyków z melaminy. Warto zastąpić je drewnianymi nożami, łyżkami i widelcami – takimi przyjemniej się je i ładniej prezentują się na stole. Zastawa ma jeszcze bardziej przyjazny środowisku zamiennik, czyli talerze i sztućce z otrębów pszennych. Gdy się zużyją (a rozpuszczają się po długotrwałym kontakcie z wodą), wystarczy wyrzucić je do kompostownika lub odpadów biodegradowalnych.

Ekologiczna kuchnia to też mądre gospodarowanie odpadami i biodegradowalne worki na śmieci.  A warto pokusić się nawet o domowy kompostownik. Bez obaw, nowoczesne rozwiązania i systemy pojemników sprawiają, że segregowanie jest łatwe i przyjemne dla oka. I nie wydziela brzydkich zapachów! Domowy kompostownik może wręcz wyglądać jak nowoczesna ozdoba.