Jak święta obchodzi się w kosmosie?

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas w roku, na który wszyscy czekamy. Nawet niewierzące osoby traktują ten moment z wyjątkową czułością, jako że jest to rodzinny czas, w którym możemy zacieśniać więzi. A co z tymi, którzy wigilię spędzają daleko… naprawdę daleko od domu? Przekonajcie się, jak święta spędza załoga eskapad kosmicznych!

Świąteczne tradycje

Już od czasu misji Apollo astronauci spędzają na swój, kosmiczny sposób, każde święta i starają się by ten wyjątkowy czas, choć poza Ziemią, nawiązywał jakoś do religijnych tradycji. Takie działania mają swój początek w dniu, kiedy załoga Apollo 8 podzieliła się swoim przesłaniem wigilijnym w telewizji na żywo w 1968 roku, czytając wówczas fragmenty z Biblii. Wbrew temu, co można by przypuszczać, nawet w kosmosie da się stworzyć świąteczną atmosferę. Astronauta NASA, dr Andrew Morgan, opowiadał, że w dniach poprzedzających święta wraz z załogą grali bożonarodzeniową muzykę w całej stacji i odtwarzali klasyczne świąteczne filmy. Co to za Boże Narodzenie bez Kevina samego w domu, prawda? Co więcej Morgan odtworzył w ten dzień także nagranie płonącego dziennika Yule, po to, by odtworzyć ogień palący się w kominku! Oczywiście załoga jest również zaopatrzona w stroiki i choinki. 

Wspólny czas

W czasie Bożego Narodzenia astronauci mają więcej wolnego czasu. Jak podaje Biuro Prasowe NASA zazwyczaj załoga stacji kosmicznych ma wtedy nieco luźniejszy grafik, który wykorzystuje na wspólny posiłek i kontakt z rodziną, która przebywa na Ziemi. Według Andrew Morgana święta w kosmosie mają jeden cel, ten sam, jaki powinno mieć Boże Narodzenie na ziemi – planowanie, intencja, przemyślenia i kontakty z ludźmi, na których nam zależy. Według astronauty to właśnie małe gesty w tym okresie sprawiają, że czujemy świąteczną atmosferę – sam z wielką nostalgią wspomina czas, gdy po przebudzeniu w świąteczny poranek ujrzał na całej stacji kosmicznej małe latarki przykryte złotymi taśmami, połączone przez jego kolegę z załogi tak, by przypominały zapalone świecie. Symbolika to najwyraźniej coś, o co bardzo dbają astronauci w czasie świąt!

Z jedzeniem w kosmosie bywa różnie – astronauci raczej nie spodziewają się 12 potraw i opłatka na stole, ale warto tu wspomnieć choćby misję Ekspedycja 58/59, kiedy to na statek kosmiczny Dragon wysłano świąteczne przysmaki -  tradycyjne wędzone indyki, kandyzowane owoce, kukurydzę, zieloną fasolę, makaron i ser oraz grillowane ziemniaki. Do tego oczywiście deser. Jak widać, kosmos zna już wigilijne tradycje i chętnie je pielęgnuje – oby tak dalej!