Jak urządzić kuchnię w stylu new nordic?
Styl przywołujący na myśl mroźne klimaty Norwegii, Danii i Szwecji od kilkunastu sezonów podbija rynek i wyznacza wnętrzarskie trendy. Jasne, proste meble i funkcjonalne dodatki dodają przestronności nawet niewielkim pomieszczeniom.
Mały metraż i ciasnota to idealne cechy opisujące wiele polskich kuchni, szczególnie tych usytuowanych w mieszkaniach. Dlatego nikogo nie dziwi, że coraz więcej osób decyduje się na urządzenie kuchni w stylu new nordic. Jeżeli Ty także marzysz o praktycznej, a jednocześnie pięknej i optycznie większej kuchni – zapraszamy do lektury!
Postaw na jasne kolory
Styl skandynawski charakteryzują jasne oraz pastelowe kolory. Biele, odcienie szarości i beżów to podstawowa baza barw, w jakich powinnaś poszukiwać mebli i dodatków. Zaletą takiej palety kolorystycznej jest jej neutralność i łatwość wkomponowywania się w otoczenie. Skandynawia słynie ze swojego zamiłowania do natury i ekologii. Przekładając to na wystrój pomieszczenia, białe blaty szafek możesz zamienić np. na niemalowane drewno. A w oknach zamiast zasłon ze sztucznych materiałów, zamocować ich lniane lub bawełniane odpowiedniki.
Wybierz AGD w stylu retro
New nordic to styl trochę nostalgiczny – za tęsknotą za tym, co było – nieskazitelną naturą i prostotą życia. Świetnym tego odbiciem w nowoczesnych urządzeniach elektrycznych jest wybór AGD w stylu vintage. Lodówki, czajniki czy tostery w opływowych kształtach i pastelowych barwach idealnie wpisują się w ten nurt. Zaokrąglone rogi, obłe kształty, mechaniczne wskaźniki zamiast cyfrowych mają w sobie mnóstwo uroku. Dobrze by było, aby cały sprzęt AGD w Twojej kuchni pochodził z jednej linii – producenci wypuścili na rynek naprawdę ładne i wysokiej jakości urządzenia w stylu retro.
Nie oszczędzaj na schowkach na drobiazgi
Jedną z cech stylu new nordic jest porządek. Jednakże kuchnia rządzi się swoimi prawami – potrzebne jest miejsce na garnki, talerze, pojemniki z przyprawami, akcesoria kuchenne i wiele innych przedmiotów. Dlatego kupując meble, staraj się wybierać te z mnóstwem zamykanych szafek, szuflad i innych przegródek. Jeżeli nie masz już wolnego miejsca na schowanie bibelotów, dokup pudełka, pojemniki i słoiki. Staraj się niczego niepotrzebnego nie trzymać na szafkach i blatach kuchennych. Zyskasz na tym w dwojaki sposób – pomieszczenie nabierze przestronności oraz nigdy już nie będziesz poszukiwać noża do pizzy czy woreczków do lodu, ponieważ będą miały swoje miejsce.
Zainwestuj w oświetlenie
Pomieszczenia urządzone w stylu new nordic są jasne i przejrzyste. Najlepiej, gdy do kuchni wpada naturalne światło, lecz realia często są takie, że kuchenne okno jest tylko jedno i w dodatku niewielkie. Dlatego projektując kuchnię, warto przemyśleć kwestię oświetlenia. Pojedynczy żyrandol lub lampa to zdecydowanie za mało. Skandynawskie wnętrza lubią oświetlenia punktowe! Oprócz centralnie umieszczonego źródła światła, zdecyduj się na dodatkowe lampy lub plafony. Lampka sufitowa na długim przewodzie, umieszczona nad stołem, będzie tworzyła nastrój podczas rodzinnych obiadów. A świecąca taśma LED nad blatem kuchennym ułatwi przygotowywanie posiłku, zużywając przy tym minimum prądu. Wszak styl new nordic jest nie tylko ładny, ale i praktyczny.
Ożyw kuchnię geometrycznymi akcentami
Choć styl skandynawski z założenia jest czysty i przestronny, to wykorzystanie wyłącznie jasnych i prostych elementów, może zmienić go w styl sterylny i szpitalny. A tego, szczególnie w kuchni, nie chcemy! Sposobem na ożywienie pomieszczenia w stylu new nordic jest zastosowanie motywów geometrycznych. Są one na tyle neutralne, że nie zrobią wnętrzu krzywdy czyniąc je tandetnym, a przełamią nieco jego rutynę i przewidywalność. Geometrycznych wzorów najlepiej poszukiwać w dodatkach. Zamiast tradycyjnej, okrągłej lampy, wybierz trójkątną. Płytki nad kuchenką niech nie będą śnieżnobiałe, a w delikatny wzór rombów czy trapezów. Jeżeli jesteś na tyle odważna, zdecyduj się na terakotę podłogową, gdzie każdy element jest w innym odcieniu szarego lub błękitnego. Każdy, kto wejdzie do Twojej kuchni będzie wiedział, że właścicielka to niebanalna osoba.