Jak urządzić kuchnię w wiejskim stylu?

Kuchnia w wiejskim stylu to nie tylko drewniane, proste meble i wszędobylskie koronki. To także akcesoria, dodatki, a nawet sprzęty AGD stylizowane na stare. Posadzka, sufit, podłoga – o tych istotnych elementach wnętrza także należy pamiętać, aranżując kuchnię na styl wiejski.

Kuchnie w takim stylu wybierane są przez osoby, które nie tylko tęsknią za klimatem wakacji u babci, ale i stawiają na oryginalność. Chcą, aby ich wnętrze wyróżniało się na tle kuchni klasycznych czy tak modnych w ostatnim czasie – skandynawskich lub new nordic. Jeżeli masz ochotę odmienić swoją kuchnię na styl ludowy, ale nie wiesz, od czego zacząć, zapraszamy do przeczytania artykułu.

Sufit, podłoga i ściany

Kwintesencją wiejskiego stylu jest wykorzystanie naturalnych surowców – drewna i kamienia. Drewniane belki zawieszone pod sufitem to akcent, który zdecydowanie określi styl pomieszczenia jako ludowy. Belki zwrócą uwagę na sufit, czyli przestrzeń na co dzień niezauważaną. Za to deski na kuchennej podłodze to ryzykowne rozwiązanie, którego nie polecamy. Zamiast ich świetnie sprawdzi się gres ze wzorem imitującym drewno. Nie tylko dobrze wpasuje się w klimat pomieszczenia, ale i skutecznie zabezpieczy podłogę np. w sytuacji zalania. Inspiracją do wykończenia ścian, mogą być tradycyjne wiejskie domy wybudowane z cegieł. Gdy masz możliwość odsłonięcia spod tynku prawdziwej cegły, to świetnie. Jednakże jeżeli mieszkasz w bloku z wielkiej płyty, zdecyduj się na imitację cegieł.
W sklepach budowlanych dostępne są cienkie okładziny (płytki) stylizowane na cegłę.
Wybierz płytki w tradycyjnym, czerwonym kolorze cegieł, a jeżeli uważasz, że są zbyt krzykliwe, zastanów się nad białymi.

Kolory i tkaniny

Styl wiejski propaguje prostotę i przyrodę, dlatego w wiejskiej kuchni powinny dominować barwy ziemi i kolory natury. Są to szarości, beże, brązy i odcienie koloru zielonego. Zdecydowanie unikaj kolorów krzykliwych i przykuwających uwagę. Wybierz obrusy, serwety i zasłonki wykonane z lnu i bawełny. Wystrzegaj się nowoczesnych nadruków. Postaw na wzory kwiatowe i ludowe, gdzieniegdzie może pojawić się kratka lub paski.

Sprzęty AGD

Urządzając kuchnię retro, warto zadbać o stylowe AGD, które oprócz funkcjonalności wniesie również urok i klimat dawnych lat. Niektórzy znani producenci sprzętów AGD posiadają w swoich kolekcjach specjalne linie retro. Gustowne wzornictwo przywołuje na myśl dawne czasy, a jakością sprzęt nie odbiega od najnowocześniejszych produktów. Na rynku łatwo dostępne są lodówki, piekarniki, czajniki, ekspresy do kawy, wagi kuchenne – to wszystko w klimacie retro. Hitem jest przyścienny okap kuchenny z rozbudowaną obudową w kształcie komina, nawiązujący w swojej stylistyce do dawnych kuchni z piecami kafelkowymi.

Akcesoria i dodatki

Czymś, co wyraźnie odróżnia styl wiejski, od stylów nowoczesnych, jest pozwolenie na przesyt. W kuchni w wiejskim stylu nigdy nie będzie za dużo serwetek, chodniczków, koszyków, figurek i innych przedmiotów, których cel użytkowy trudno określić. Hamulcami mogą być tylko Twoje indywidualne preferencje lub brak miejsca. Istotne jest tylko, aby wybierać odpowiednie dodatki. Wiejskie kuchnie lubią wiklinowe koszyczki, gliniane koguciki i śnieżnobiałe zazdrostki w oknach. Sielskość takiej kuchni podkreślą wiszące nad przestrzenią roboczą miedziane rondelki lub urocze talerze w wielu rozmiarach.

Meble

Postaw na meble drewniane, pomalowane na jasny kolor (biały, szary, beżowy) albo pozostawione naturalne. Warto zdecydować się na klasyczny kredens z frezowanymi frontami oraz przeszkloną witrynką. Wisienką na torcie będą gałki lub mosiężne klamki, używane do zamykania i otwierania szafek i szuflad. W kuchniach w wiejskim stylu dobrze będą wyglądały blaty robocze wykonane z marmuru, granitu lub innego kamienia. Stół oczywiście drewniany, przykryty np. lnianym obrusem w delikatne, ludowe wzory. Podsumowaniem wiejskiego klimatu będą długie ławy ustawione, zamiast krzeseł, wzdłuż stołu.