Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Niewielka przestrzeń, duże oczekiwania i wielkie pomysły. Jak połączyć marzenia z rzeczywistością i stworzyć stylową, funkcjonalną kuchnię na „paru metrach”?

Mieszkanie w bloku zazwyczaj wiąże się z problemem niewielkiej kuchni. Dla części osób, jeśli to możliwe, rozwiązaniem jest wyburzenie jednej ściany i połączenie kuchni z sąsiednim pokojem. Tak stworzona większa przestrzeń pozwala na elastyczność w aranżacji. Jednak kiedy kuchnia musi pozostać małym osobnym pomieszczeniem, rodzą się problemy. Co zrobić, by ta mała przestrzeń spełniała wszystkie swoje funkcje, jednocześnie nie budząc klaustrofobicznych lęków? Jak dobrać szafki? Czy stół jest koniecznością? Dlaczego biały kolor jest świetnym wyborem? Odpowiedzi na te kwestie znajdziecie poniżej w naszych kuchennych poradach.

Otworzyć się na oryginalne szafki

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę zabierając się za aranżowanie kuchni, jest jej kształt. To on decyduje i w pewien sposób ogranicza fantazje oraz designerskie marzenia. Jeśli pomieszczenie jest wąskie i podłużne, to najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie szafek i sprzętu AGD po jednej stronie, by nie ograniczać całkowicie przestrzeni. Zasada mówi, że odległość między ścianą a meblami, lub meblami z obu stron, powinna wynosić minimum 120 centymetrów. Natomiast w kwadratowej kuchni najczęściej zabudowę organizuje się w kształt litery „L”.

Należy także pamiętać, by nie budować dużych, wysokich układów z szafek z jednolitymi frontami. Tworzą one ciężkie bryły wywołujące wrażenie przytłoczenia. Dużo lepszym pomysłem jest stworzenie zabudowy z dolnych szafek z większym blatem. Dodatkowa płaska powierzchnia pozwoli na umieszczenie na niej akcesoriów kuchennych i pojemników z produktami i przyprawami.

Powieszenie górnego rzędu szafek wymaga zwrócenia uwagi na dwie kwestie. Po pierwsze należy zachować odpowiednio dużą odległość od dolnego rzędu, czyli w praktyce od blatu – pozwoli to na uzyskanie przestrzeni i „przewiewu”. Po drugie dobrym pomysłem jest zamontowanie szafek ze szklanymi frontami, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie nietypowego, lecz bardzo praktycznego, sposobu otwierania drzwiczek frontowych. Zamiast drzwiczek otwieranych skrzydłowo poleca się rolety, żaluzje lub drzwiczki przesuwne. Na głębię szafek wpłynie także zamontowanie wewnętrznego stylowego podświetlenia.

Wybierając kolor szafek do małej kuchni, warto pamiętać o kolorach. Biele oraz jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. Dodatkowo błyszczące fronty odbijają światło, co także zdecydowanie zwiększa wrażenie przestrzeni.

Stoliczku, nakryj się!

Czy w kuchni koniecznie potrzebny jest stół? Oczywiście nie. Zawsze można spożywać posiłki w jadalni lub salonie. Jednak dla osób, które mają bardzo małą kuchnię i koniecznie potrzebują w niej miejsca do jedzenia, także istnieją rozwiązania. Pierwszym sposobem będzie ukrycie blatu w zabudowie, który na czas jedzenia posiłków można swobodnie wysunąć i dostawić do niego krzesła. Drugim pomysłem jest zakupienie stoliczka na kółkach, który można przesuwać i wykorzystywać na różne sposoby. Trzecim pomysłem jest aranżacja parapetu na niewielki barek, przy którym będzie można zjeść posiłek, podziwiając widok za oknem. Dodatkowo postawić można na nim doniczki ze świeżymi ziołami albo ulubionymi roślinami.

Aranżując małą kuchnię w bloku, należy przede wszystkim pamiętać o wygodzie przebywania w niej. To właśnie komfort i funkcjonalność pozwolą cieszyć się z gotowania w niewielkim pomieszczeniu.