Jak wygląda kuchnia w stylu śródziemnomorskim?

Ten styl jest tak bogaty, jak kultura i historia krajów leżących nad Morzem Śródziemnym. Zapraszamy w rejs po śródziemnomorskim stylu od słonecznej Hiszpanii po górzystą Grecję.

Basen Morza Śródziemnego uznawany jest za kolebkę cywilizacji. To właśnie tam rozwijały się pierwsze kultury, którym zawdzięczamy wspaniałe dzieła sztuki, nowatorskie myśli i antyczne budowle. Płynąc po Morzu Śródziemnym, natkniemy się na różnorodność barw i wzorów, których inspiracją  była natura oraz historia. Błękity i lazury w kuchni greckiej kojarzą się z morzem czy bezchmurnym niebem. Hiszpańskie i marokańskie żółcie związane są z tamtejszym słońcem, piaskami oraz skałami. Co jednak jest charakterystyczne dla stylu śródziemnomorskiego? Przyjrzyjmy mu się, wybierając za przykład jego dwie odmiany – styl grecki i styl hiszpański.

Kuchnia w stylu greckim

Nie będziemy udawać Greka, tylko od razu przejdziemy do sedna. Biel i odcienie błękitu są podstawą kolorystyczną tego stylu. Zwróćmy uwagę, że takie też są barwy narodowe Grecji. Kuchnia w tym stylu powinna przywoływać spokój, radość i beztroskę. Gotowanie w niej to czysta przyjemność.

Ściany w stylu greckim najczęściej pomalowane są na biało. Jednak mogą pojawić się na nich niebieskie akcenty – dobrym pomysłem jest pomalowanie jednej ze ścian na ten kolor. Pamiętajmy jednak o kontraście! Jeśli zamierzamy zamontować w kuchni meble z niebieskimi drzwiczkami, to nie malujmy ścian na ten sam kolor. Podobnie – jeśli ułożyliśmy między blatem a górnymi szafkami niebieskie płytki, to koniecznie fronty szafek muszą być białe.

W kuchni greckiej blaty i stół powinny być solidne. Idealnie do tego stylu pasuje marmur lub chociaż blat, który będzie go przypominał. Drugą bardzo atrakcyjną opcją jest postawienie w takiej kuchni drewnianego stołu. Pamiętajmy, że kuchnia grecka nawiązuje do stylu rustykalnego, więc drewniane dodatki są w niej mile widziane.

Kuchnia w stylu greckim bez roślin to jak sałatka grecka bez fety. Nie powinno się nawet myśleć o ich braku! Dlatego koniecznie musimy na parapecie postawić donice ze świeżymi ziołami, takimi jak bazylia lub oregano. Świetnie sprawdzą się również rośliny doniczkowe, które wprowadzą dodatkowy aspekt natury i spokoju w to urocze miejsce.

Hola España!

Przenosimy się teraz w zachodnią cześć Morza Śródziemnomorskiego do słonecznej Hiszpanii. Tutaj, podobnie jak w Grecji, panuje lekki i przyjemny klimat. Jednak w odróżnieniu od greckiego stylu, dominującymi kolorami są żółcie. Oczywiście bardzo popularna jest także biel, ale zdecydowanie ciekawiej hiszpańskie kuchnie prezentują się w odcieniach żółtych, kremowych i brązowych.

Wyjątkowe dla hiszpańskiej kuchni są czerwone dodatki, które w kontraście z żółtymi i brązowymi barwami dodadzą pomieszczeniu temperamentu. Hiszpanie kochają naturę, więc zioła i kwiaty sprawdzą się świetnie jako zielony dodatek.

Hiszpania łączy w sobie kulturę europejskiej północy z muzułmańskim południem. Dlatego charakterystyczne dla tej drugiej kultury wzory geometryczne świetnie wpisują się w styl śródziemnomorski. Dobrym pomysłem będzie stworzenie ściany wyłożonej ceramicznymi płytkami nawiązującymi do mozaiki arabskiej.

Styl kuchni śródziemnomorskiej nie jest jeszcze popularny w naszym kraju. Ale wierzymy, że zaskarbi on sobie wasze serca. Gotowanie w tak ciepłym i przyjemnym miejscu, do tego kojarzącym się ze słonecznymi wakacjami, stanie się przyjemnością i relaksem.