Basen Morza Śródziemnego uznawany jest za kolebkę cywilizacji. To właśnie tam rozwijały się pierwsze kultury, którym zawdzięczamy wspaniałe dzieła sztuki, nowatorskie myśli i antyczne budowle. Płynąc po Morzu Śródziemnym, natkniemy się na różnorodność barw i wzorów, których inspiracją była natura oraz historia. Błękity i lazury w kuchni greckiej kojarzą się z morzem czy bezchmurnym niebem. Hiszpańskie i marokańskie żółcie związane są z tamtejszym słońcem, piaskami oraz skałami. Co jednak jest charakterystyczne dla stylu śródziemnomorskiego? Przyjrzyjmy mu się, wybierając za przykład jego dwie odmiany – styl grecki i styl hiszpański.
Jak wygląda kuchnia w stylu śródziemnomorskim?
Ten styl jest tak bogaty, jak kultura i historia krajów leżących nad Morzem Śródziemnym. Zapraszamy w rejs po śródziemnomorskim stylu od słonecznej Hiszpanii po górzystą Grecję.
Kuchnia w stylu greckim
Nie będziemy udawać Greka, tylko od razu przejdziemy do sedna. Biel i odcienie błękitu są podstawą kolorystyczną tego stylu. Zwróćmy uwagę, że takie też są barwy narodowe Grecji. Kuchnia w tym stylu powinna przywoływać spokój, radość i beztroskę. Gotowanie w niej to czysta przyjemność.
Ściany w stylu greckim najczęściej pomalowane są na biało. Jednak mogą pojawić się na nich niebieskie akcenty – dobrym pomysłem jest pomalowanie jednej ze ścian na ten kolor. Pamiętajmy jednak o kontraście! Jeśli zamierzamy zamontować w kuchni meble z niebieskimi drzwiczkami, to nie malujmy ścian na ten sam kolor. Podobnie – jeśli ułożyliśmy między blatem a górnymi szafkami niebieskie płytki, to koniecznie fronty szafek muszą być białe.
W kuchni greckiej blaty i stół powinny być solidne. Idealnie do tego stylu pasuje marmur lub chociaż blat, który będzie go przypominał. Drugą bardzo atrakcyjną opcją jest postawienie w takiej kuchni drewnianego stołu. Pamiętajmy, że kuchnia grecka nawiązuje do stylu rustykalnego, więc drewniane dodatki są w niej mile widziane.
Kuchnia w stylu greckim bez roślin to jak sałatka grecka bez fety. Nie powinno się nawet myśleć o ich braku! Dlatego koniecznie musimy na parapecie postawić donice ze świeżymi ziołami, takimi jak bazylia lub oregano. Świetnie sprawdzą się również rośliny doniczkowe, które wprowadzą dodatkowy aspekt natury i spokoju w to urocze miejsce.
Hola España!
Przenosimy się teraz w zachodnią cześć Morza Śródziemnomorskiego do słonecznej Hiszpanii. Tutaj, podobnie jak w Grecji, panuje lekki i przyjemny klimat. Jednak w odróżnieniu od greckiego stylu, dominującymi kolorami są żółcie. Oczywiście bardzo popularna jest także biel, ale zdecydowanie ciekawiej hiszpańskie kuchnie prezentują się w odcieniach żółtych, kremowych i brązowych.
Wyjątkowe dla hiszpańskiej kuchni są czerwone dodatki, które w kontraście z żółtymi i brązowymi barwami dodadzą pomieszczeniu temperamentu. Hiszpanie kochają naturę, więc zioła i kwiaty sprawdzą się świetnie jako zielony dodatek.
Hiszpania łączy w sobie kulturę europejskiej północy z muzułmańskim południem. Dlatego charakterystyczne dla tej drugiej kultury wzory geometryczne świetnie wpisują się w styl śródziemnomorski. Dobrym pomysłem będzie stworzenie ściany wyłożonej ceramicznymi płytkami nawiązującymi do mozaiki arabskiej.
Styl kuchni śródziemnomorskiej nie jest jeszcze popularny w naszym kraju. Ale wierzymy, że zaskarbi on sobie wasze serca. Gotowanie w tak ciepłym i przyjemnym miejscu, do tego kojarzącym się ze słonecznymi wakacjami, stanie się przyjemnością i relaksem.