Dawniej papierowe serwetki służyły głównie utrzymaniu estetyki podczas posiłku - używano ich do wycierania ust tudzież palców. Były cienkie, wiotkie, najczęściej białe lub jednokolorowe. Od jakiegoś czasu polski rynek jest dosłownie zasypywany papierowymi serwetkami z tysiącami ozdobnych motywów. Kwiaty, wzory geometryczne, kropki, paski, kratki, zabawne napisy i grafiki, zdjęcia, fragmenty znanych obrazów… Nie sposób wymienić wszystkiego, co można na nich znaleźć. Bogactwo motywów zdumiewa, imponuje i zachwyca. Jedyny kłopot dla klienta może polegać na… niemożności dokonania wyboru i relatywnie wysokich cenach. Jednak niektóre z serwetek to prawdziwe cacka, wytłaczane, posrebrzane albo pozłacane, niemal dzieła sztuki – tej ceny warte. Zobaczmy do czego oprócz wycierania ust może posłużyć nam ozdobna, papierowa serwetka.
Jak wykorzystać papierowe serwetki?
Oj, one akurat lubią być wykorzystywane. Trudno sobie wyobrazić posiłek bez serwetki, w którą możemy wytrzeć usta. W eleganckiej restauracji będzie to serweta z tkaniny, w codziennym użyciu raczej papierowa, z praktycznych względów. Ale ozdobne serwetki nie służą wyłącznie do wycierania ust. Można z nich wyczarować na stole prawdziwe cuda.
Na sztućce
Kwadratową serwetkę (a są też okrągłe, trójkątne i prostokątne) składamy ukośnie, tak by powstał trójkąt równoramienny. Możemy ją złożyć też wzdłuż, by powstał prostokąt. Tak złożoną serwetkę kładziemy z boku nakrycia, a na niej układamy sztućce. Unikamy w ten sposób kładzenia ich bezpośrednio na obrusie, a po użyciu sztućców goście obetrą serwetką usta. Jest też inny sposób na wykorzystanie serwetki jako podkładki pod sztućce. Zwijamy serwetkę w rulonik lub pierścionek i sztućce umieszczamy wewnątrz niego. Ten zabieg wymaga już jednak nieco zręczności od gospodyni.
Mała imitacja
Ozdobne serwetki z papieru mogą też „imitować” serwetki materiałowe – choć nie jest to szczyt elegancji – wtedy układamy je pod nakryciem, tak by nieco wystawały po bokach. Plusem tego rozwiązania jest jego praktyczność: zaraz po użyciu wyrzucamy serwetki do kosza i po kłopocie. Serwety uszyte z tkaniny trzeba za każdym razem prać, krochmalić i prasować. Kolejna korzyść jest taka, że – przy bogactwie wzorów na rynku – za każdym razem nasz stół może wyglądać inaczej, a my nie musimy wydawać fortuny. Poza tym, możemy za pomocą wzoru na serwetkach podkreślić okoliczność spotkania, np. urodziny, pierwszą komunię czy chrzest.
Świeczniki, i nie tylko
Papierową serwetką owijamy dolną część wysokiej, wąskiej świecy i wkładamy do świecznika. Wokół świecy powstaje w ten sposób ozdobny wachlarzyk, który poza dekoracyjną pełni też funkcję praktyczną – może w nim gromadzić się wosk ściekający po bokach świeczki. Jeden lub kilka w ten sposób udekorowanych świeczników zapewnią doskonały efekt. Kolorowymi serwetkami możemy także osłaniać niewielkie doniczki z kwiatami lub ziołami. Można na przykład zwykłą plastikową doniczkę z bazylią owinąć serwetką z motywem prowansalskich ziół, przewiązać rafią – i ozdobny gadżet kuchenny gotowy!
Fantazyjne wachlarze
Serwetki układane przy nakryciach możemy na rozmaite sposoby składać, choć wymaga to pewnych umiejętności. Zręczne dłonie potrafią wyczarować z papieru prawdziwe cudeńka (takie małe origami). Mogą to być „plisowane” wachlarze, łabędzie, kwiaty… Czego dusza zapragnie. Można też ustawiać na talerzach mini wieżyczki z serwetek (to już nie jest takie trudne). Warto dodać, że dekoracyjne serwetki z papieru są szczególnie ulubione przez artystów zajmujących się techniką decoupage.