Posiadacze domów jednorodzinnych to szczęśliwcy, którzy latem życie towarzyskie mogą przenieść na zewnątrz. Wspólne grillowanie, wędzenie, przygotowywanie niedzielnych śniadań i podwieczorków – to wszystko może odbywać się w letniej kuchni urządzonej na tarasie lub w altance.
Argumentem przeciwników sezonowych kuchni najczęściej są pieniądze. Po co wydawać je na zakup sprzętów i przystosowanie pomieszczenia, które posłuży zaledwie kilka miesięcy w roku? My pokażemy, że urządzenie letniej kuchni to wydatek, który się opłaca. Zaprojektowana i wykonana z pomysłem nie będzie dużo kosztowała, a niespieszne przygotowywanie posiłków na świeżym powietrzu daje radość, którą ciężko przełożyć jest na pieniądze.
Gdzie postawić altanę?
Miejsce do wybudowania letniej kuchni powinno sprzyjać miłemu spędzaniu czasu z bliskimi. Żaden z członków rodziny nie powinien wstydzić się głośno śmiać czy mówić bliskim o swoich tajemnicach. Dlatego miejsce położone tuż obok działki sąsiada raczej się nie nadaje, bo możecie czuć się skrępowani, wiedząc, że sąsiad wszystko widzi i słyszy. Teren obok garażu lub przy ciągu komunikacyjnym na podwórzu to także zły pomysł. Nikt nie lubi przygotowywać posiłku wśród aromatu spalin i warkotu silnika samochodowego. Najlepiej jest wybrać miejsce na uboczu działki, ale jednocześnie blisko domu, aby szybko móc donieść produkty lub przedmioty, których zabraknie w kuchni. Czasami do domu przynależy taras i wówczas w tym miejscu warto zaplanować budowę kuchni letniej. Należy też pamiętać, że w kuchni letniej powinien być dostęp do wody i prądu, aby podłączyć potrzebne sprzęty.
W co wyposażyć kuchnię?
Kuchnia letnia to mniejsza i nieco skromniejsza wersja kuchni w domu. Dlatego przyda się szafka na talerze, szklanki, sztućce i drobne sprzęty domowe. Szafka powinna być wykonana z tworzywa odpornego na wilgoć i niską temperaturę, aby w dobrym stanie przetrwała zimowe miesiące. Idealnym rozwiązaniem będzie kamienny blat, który jest trwały, łatwy do utrzymania w czystości, a jednocześnie komfortowo przygotowuje się na nim posiłki. Jeżeli chodzi o sprzęty AGD, to część z nich można „pożyczyć” z kuchni domowej. Takim sprzętem jest czajnik, blender czy młynek do kawy. Niewielkie urządzenia, które w razie potrzeby łatwo można przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego. Jedyny większy wydatek, na który musicie się przygotować to koszt zakupu lodówki. Z lodówki będziesz korzystać bardzo często i intensywnie i nieporozumieniem byłoby, gdybyś za każdym razem musiała chodzić do kuchni w domu. Żeby nieco obniżyć ten koszt, warto zastanowić się nad zakupem niewielkiej gabarytowo lodówki, która z pewnością pomieści napoje, mięso i inne podstawowe produkty, a można ją nabyć za dużo mniejsze pieniądze niż lodówkę klasyczną.
Co zamiast kuchenki?
Oczywiście, jeżeli masz zamontować kuchenkę gazową lub elektryczną w swojej sezonowej kuchni, to możesz to zrobić. Ale pomyśl – lato to czas, kiedy szczególnie miło grilluje się w towarzystwie bliskich osób. Czy zatem nie warto zastanowić się nad zakupem grilla gazowego, zamiast kuchenki? Urządzenie szybko się nagrzewa i ma możliwość regulowania temperatury, więc jest grillowanie jest naprawdę przyjemne. Ponadto – grill gazowy umożliwia wędzenie potraw. Dodatkowo producenci wyposażają go w pojemnik na wiórki różnych gatunków drzew, które nadają grillowanym i wędzonym potrawom niesamowitego smaku i aromatu. Na grillu łatwo przygotujesz kurczaka z aromatem jabłoni czy prawdziwy stek pachnący whiskey, co w tradycyjnym piekarniku jest trudne do uzyskania.
Ogrodowa jadalnia
Skoro mamy kuchnię w altance lub na tarasie, dlaczego by nie powiększyć jej o jadalnie? Wszak nikomu nie będzie chciało się chodzić do domu, aby tam zjeść przygotowane posiłki. Jak możemy ją zorganizować? Podstawą jest oczywiście stół i krzesła. Zamiast tradycyjnych drewnianych krzeseł warto zakupić typowe ogrodowe modele wykonane z plastiku. Łatwo się je czyści i są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Do krzeseł można nabyć miękkie poduszki, które podniosą komfort korzystania z mebla. Zamiast krzeseł można też pomyśleć też o ławie. To wygodne rozwiązanie w przypadku niewielkich kuchni, gdzie kilka krzeseł zajęłoby większą część powierzchni pomieszczenia. Styl wszystkich mebli powinien odpowiadać stylowi, w jakim urządzona została cała kuchnia. Pamiętaj o dodatkach, które są prawie tak samo ważne jak sprzęt AGD czy meble. Jeżeli starannie wybierzesz, to nawet niedrogie detale takie jak świeczniki, serwetki czy ściereczki, nadadzą klimat pomieszczeniu.