Jak zostać idealnym gościem?

Wizyta u znajomych przypomina film fabularny. Najpierw jest wstęp, potem najdłuższe pełne przygód rozwinięcie, które przechodzi nieubłaganie w zakończenie. Pokażemy wam scenariusz na zostanie idealnym bohaterem domowego przyjęcia.

Wszystko zaczyna się od wezwania do działania. Siedzimy sobie spokojnie w zaciszu mieszkania, gdy przychodzi informacja – „zapraszamy na imprezę w najbliższą sobotę”. Zmotywowani do akcji podejmujemy pierwsze kroki, by od wejścia zrobić dobre wrażenie. Pragniemy zostać pozytywnym bohaterem zbliżającego się przyjęcia. To przecież od tego zależy kolejne zaproszenie od znajomych. Pierwszą zasadę pozytywnego gościa już znamy – nie powinniśmy pojawiać się w gościach bez zaproszenia. Jeśli koniecznie chcemy się z kimś spotkać, to należy zapowiedzieć się odpowiednio wcześniej. Dajmy szansę gospodarzowi na przygotowanie się – w końcu on też ma swoje plany. Umawiajmy się, a nie zaskakujmy – nie każdy to lubi.

Przywitanie

Opuściliśmy swój świat i zmierzamy na nieznany teren przyjęcia. Kto tam będzie? Co nas dzisiaj czeka? Na pewno liczymy na dobrą zabawę. Aby nasze ciche plany nabrały realnego kształtu, powinniśmy przygotować się na przejście przez drzwi ze świata zewnętrznego, do świata przyjęcia. W oczywisty sposób zwracamy uwagę na dwie kwestie związane z czasem. Nie przychodzimy na spotkanie za wcześnie – mogą jeszcze trwać przygotowania do przyjęcia, ani zbyt się nie spóźniamy. Chcemy w końcu, by drzwi były portalem do świata zabawy, a nie zamkniętym dla nas sezamem.

Każdy podróżny, pojawiający się w nowym świecie, przynosi ze sobą dary. W naszym przypadku, gdy jest to nieformalne przyjęcie w domu znajomych, dobrze widziane byłoby przybycie z butelką wina, kwiatami lub innym stosownym drobiazgiem. Oczywiście możemy kupić lub zrobić ciastko lub ulubioną sałatkę.

Ucztowanie

W tej części wizyty najważniejsze jest nasze zachowanie. To właśnie podczas przyjęcia okazuje się, kto jest znawcą savoir-vivre’u. Jak zachowuje się taki stylowy bohater? Przede wszystkim jest otwarty na innych ludzi. Nie wywyższa się, ale i nie siedzi przestraszony w kącie. Z chęcią nawiązuje rozmowy z innymi gośćmi. Nie marudzi na temat dalekiego dojazdu na przyjęcie. Nie ocenia negatywnie mieszkania gospodarzy i nie wchodzi w konflikty.

Dobry gość komplementuje i potrafi docenić pracę włożoną w przygotowanie przyjęcia. Więc jeśli nie ma istotnego powodu, jak choroba czy specyficzna dieta, częstuje się potrawami serwowanymi przez gospodarzy. Nawet jeśli coś mu nie smakuje, nie pokazuje tego otwarcie. A co najważniejsze, stylowy gość przyjęcia dobrze się bawi. Więc jeśli chcemy zostać takim bohaterem, to powinniśmy zachowywać się jak opisana wyżej postać. To my w końcu tworzymy otaczający nas świat i budujemy jego atmosferę.

Wyjście

Kiedy następuje zakończenie? W filmie zawsze jest po punkcie kulminacyjnym, gdzie bohater zostaje poddany próbie siły i charakteru. My na przyjęciu zamierzamy unikać tego typu sytuacji, chyba, że za tą próbą kryje się dobra zabawa. Staramy się wychodzić z przyjęcia zanim gospodarze zaczną to jawnie sugerować. Gdy zobaczymy, że inni goście zbierają się, powinniśmy ruszyć za nimi. W dobrym tonie jest zadzwonić następnego dnia, powspominać wczorajsze przyjęcie i podziękować za zaproszenie.

Widzicie więc, że bycie dobrym i stylowym gościem to prosta sprawa. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a scenariusz udanego przyjęcia będzie pisał się sam. Bawcie się dobrze!