Jak zrobić piękną i stylową pizzę?

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem informacja, że jemy także oczami. Na odczuwany smak posiłku mają wpływ nie tylko nasze kubki smakowe, ale i doznania wizualne.

Producenci gotowych dań oraz restauratorzy od dawna już projektują jedzenie. A to znaczy, że na równi z walorami smakowymi dania, stawiają jego wygląd. Nawet średnio smaczne danie, podane w estetyczny sposób, bardzo zyskuje w odbiorze. Krótko mówiąc – im coś lepiej wygląda, tym lepiej smakuje! Jak przełożyć tę zasadę na przygotowanie pizzy, która jest tak naprawdę misz-maszem składników na placku? Poniżej kilka rad, dzięki którym przekonasz się, że pizza nie musi być nieuporządkowanym bałaganem mięsa, oliwek, pomidorów i innych dodatków.

W jakim stylu będzie Twoja pizza?

Mimo że pizza jest potrawą włoską, jest ona tak rozpowszechniona na całym świecie, że doczekała się własnych wariantów w każdym miejscu na Ziemi. Nawet w samych Włoszech, w zależności od regionu, jest przyrządzana na różne sposoby. Dlatego, jeżeli masz ochotę na pizzę, która ma mieć spójny i estetyczny wygląd, zdecyduj, w jakim stylu ją przygotować i nie wprowadzaj niepotrzebnych wariacji. Pizza neapolitańska to idealny wybór dla fanów cienkiego ciasta. Ranty tej pizzy po upieczeniu powinny być pulchne i dość szerokie. Nie wybieraj pizzy neapolitańskiej, jeżeli masz ochotę na ananasa, oliwki czy mięso typu gyros. Kwintesencją smaku i wyglądu tej pizzy jest wykorzystanie wyłącznie włoskich składników: pomidorów San Marzano, prawdziwej mozzarelli, oregano, bazylii i oliwy. Amatorzy nieco grubszego ciasta niż na pizzy neapolitańskiej powinni pochylić się nad stylem nowojorskim. Dzięki grubszemu ciastu, na pizzy można wyłożyć dużo sera i nie żałować dodatków. A z tymi ostatnimi można trochę poszaleć. W pizzy nowojorskiej dopuszczalna jest np. kiełbasa salami, bekon czy papryczki jalapeno. Propozycją dla osób, które nie mają wprawy w robieniu idealnie okrągłych placków, jest pizza w stylu sycylijskim. Jest to jedyna pizza z regionu Włoch, tradycyjnie wyrabiana na kwadratowym cieście. Takie ciasto łatwo jest uformować oraz symetrycznie ułożyć dodatki. Jest to także wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają w domu specjalnej blachy do pizzy, a jedynie tradycyjne, prostokątne blachy do ciasta.

Zadbaj o jakość i estetykę dodatków

Gdy kupujesz w sklepie dodatki, które mają być na pizzy, zatroszcz się nie tylko o ich jakość, ale i estetyczny wygląd. Staraj się nie wybierać warzyw lekko zwiędniętych, obitych czy też z nietypowymi naleciałościami. Takie warzywa nie są oczywiście w żaden sposób gorsze, jednakże będą się nadawały na zblendowaną zupę-krem, a nie danie, które ma „wyglądać”. Szatkując dodatki, nie rób tego byle jak. Staraj się warzywa i mięso kroić na kawałki o podobnym kształcie i rozmiarze. Symetria będzie dobrze wyglądała na pizzy, a także wpłynie na smak dodatków, które podobnie skrojone – w podobnym stopniu się przypieką. Nie tnij dodatków zbyt drobno, ponieważ na estetykę rzutuje dobra widoczność każdego składnika.

Baw się kolorami!

Jedzenie w jednym kolorze jest dość monotonne. Dlatego zadbaj, aby na Twojej pizzy była feeria barw. Jeżeli używasz papryki – wybierz odmiany w trzech kolorach. Z czerwoną barwą kiełbasy dobrze będzie kontrastowała zieleń oliwek, za to fiolet bakłażana podbije żółta kukurydza. Badania naukowe dowodzą, że barwa jedzenia ma wpływ na nastrój i samopoczucie osoby spożywającej danie. Kolor biały przynosi spokój i łagodzi emocje, dlatego dużo mozzarelli na pizzy to może jest sposób na pogodzenie się po kłótni? Jeżeli pizza ma być wstępem do większej uczty dla Twoich gości, zaserwuj im dodatki, które pobudzą apetyt. Naukowcy twierdzą, że powinny mieć one czerwony kolor, więc jak najbardziej sprawdzą się pomidory lub papryka. Dla osób narażonych na stres wskazana jest pizza z ananasem lub kukurydzą. Wszak kolor żółty uważany jest za relaksujący i wywołujący radość.