Jak zwrócić komuś uwagę?

W jakich sytuacjach możemy zwrócić komuś uwagę, a kiedy jest to niewskazane? Jak to robić, by nie wprawić drugiej osoby w zakłopotanie? Skupimy dzisiaj naszą uwagę na zwracaniu uwagi.

W życiu zdarza się wiele sytuacji, w których mierzymy się z dylematem – powiedzieć coś, czy lepiej zachować milczenie? Często są to błahe zdarzenia, które nie wpływają na los innych, a są raczej niefortunnymi incydentami. Na przykład jesteśmy gościem na przyjęciu. Współbiesiadnikowi przypadkowo upada kawałek ciasta na podłogę. Ani on, ani nikt z pozostałych gości nie zauważają tego zdarzenia. Czy powinniśmy mu o tym powiedzieć? W końcu zależy nam, by nikt nie rozdeptał i nie rozniósł feralnego kawałka ciasta po całym pokoju. A jeśli znajdujemy się w miejscu publicznym i widzimy, że ktoś łamie normy społeczne – szarpie i zachowuje się agresywnie w stosunku do swojego psa – czy wtedy należy zareagować? Albo, gdy zauważamy, że nasza koleżanka z pracy ma plamę na ubraniu – czy zwrócenie jej uwagi będzie w dobrym tonie?

Najważniejsze!

Zasady savoir-vivre'u powstały między innymi po to, by zapewnić harmonijne życie ludzi ze sobą. Dzięki nim każdy potrafi sobie wyobrazić, co może się wydarzyć i jak powinno się w danej sytuacji reagować. Dlatego powinniśmy unikać zachowań, które mogą wprowadzić inne osoby w zakłopotanie. Publiczne zawstydzenie kogoś może całkowicie zepsuć relację, nie mówiąc już o negatywnych uczuciach, które temu towarzyszą. Pod żadnym pozorem dobrze wychowany człowiek nie poniża innych. Nie robi sobie żartów z czyichś błędów lub wad. Oczywiście w najbliższym gronie znajomych, gdy każdy bardzo dobrze się zna, i jednocześnie godzi się na to, ostrzejsze żarty się zdarzają i są akceptowane. Jednak w większości relacji są one niewskazane i świadczą o braku kultury.

 

 

 

Czasami zdarza się, że mamy dobre intencje i nie wiemy, czy wypada zwrócić komuś uwagę, czy lepiej milczeć. Ktoś się o coś oparł i ma zabrudzone z tyłu ubranie. Powiedzenie tej osobie o niezauważonej przez nią plamie, nie jest dawaniem plamy, a chęcią pomocy. Co innego, gdy ktoś głupio zaplamił się, widzi zabrudzenie na swoim ubraniu, ale niestety nie może się go pozbyć. W takiej sytuacji zwrócenie uwagi byłoby zwykłą złośliwością.

Jeśli odczuwamy dyskomfort z powodu czyjegoś stanu (brzydko pachnie) lub zachowania (bardzo głośno mówi), to powinniśmy przede wszystkim zachować dyskrecję przy zwracaniu mu uwagi. Starajmy się nie robić tego przy świadkach, lecz w ustronnym miejscu. Podczas takiej rozmowy zalecany jest spokojnie i opanowanie. W końcu nie zależy nam na poniżeniu drugiej osoby lub jej rozzłoszczeniu, a jedynie na zadbaniu o swój, a może również innych, komfort.

Normy społeczne

W przestrzeni publicznej spotykamy obce nam osoby, których zachowania narusza normy społeczne. Wymieniona wcześniej sytuacja, w której ktoś męczy swojego psa, jest dobrym przykładem. Powszechnie uważa się, jest to też sankcjonowane przez prawo, że znęcanie się nad zwierzętami jest karygodne. Dlatego osobie łamiącej tę zasadę, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę. Nasze zachowanie stanie się elementem kontroli społecznej, które ważna jest dla zachowywania wartości oraz norm w społeczeństwie. Pamiętajmy także, że obojętność między ludźmi sprawia, że relacje między nimi podupadają, a drugi człowiek staje się kimś obcym.

Przy zwracaniu uwagi powinniśmy więc kierować się przede wszystkim rozsądkiem i taktem. Jednocześnie pamiętając o tym, by nasze uwagi wypływały z naszych dobrych intencji i szacunku do drugiego człowieka.