Jakie garnki wybrać?

W sklepach internetowych i stacjonarnych można przebierać w rodzajach garnków. Stalowe, emaliowane, aluminiowe, żeliwne… Wybór jest ogromny. Garnków nie wymieniamy co pół roku, więc zależy nam, żeby zakupiony zestaw posłużył komfortowo przez kilka lat.

Dobrze też, aby garnki były ładne, nowoczesne i pasujące wyglądem do wystroju kuchni. Co zatem brać pod uwagę, kupując zestaw garnków? Jakie są wady i zalety poszczególnych tworzyw?

Ile garnków potrzebuje singiel?

Zakładamy, że skoro ktoś nie wie, ile garnków będzie potrzebował, tzn. że jest młodą osobą, która po raz pierwszy będzie prowadziła gospodarstwo domowe. Niektórzy producenci pakują garnki w komplety, a inni pozwalają dobierać pojedynczo, w zależności od potrzeb. Dla pary lub singla powinien wystarczyć zestaw:

  1. jeden duży garnek;
  2. dwa mniejsze garnki;
  3. garnek do gotowania na parze;
  4. rondelek.

Z reguły dużego garnka używa się rzadko – w czasie organizowania przyjęcia lub gotowania jednej potrawy na kilka dni. Najczęściej wykorzystywane są mniejsze garnki. Są optymalnej wielkości, aby ugotować w nich zupę lub danie dla pary. Zakup dwóch takich garnków wynika z czystej wygody – nie trzeba codziennie uruchamiać zmywarki. Garnek do gotowania na parze przydaje się, kiedy mamy ochotę na dietetyczne danie, a rondelek jest idealny do podgrzewania mleka czy roztapiania masła. Nie należy przesadzać z ilością garnków, gdyż zajmują one sporo cennego miejsca w kuchni, a zawsze można dokupić brakujący model.

Garnki stalowe

Są to najczęściej wybierane obecnie garnki. Dobrej jakości stal nierdzewna sprawia, że garnki nie rdzewieją, są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można zakupić je w wariancie z grubym dnem, dzięki któremu potrawy nie przywierają. Wadą jest długi czas nagrzewania, zrekompensowany równomiernym rozkładaniem ciepła. Warto jednak pamiętać, że garnki, które wykonane zostały ze stali chromo-niklowej 18/10 mogą uczulać alergików.

Garnki emaliowane

Garnki emaliowane, znane od pokoleń, odchodzą do lamusa, mimo że nie posiadają właściwie żadnych wad. Emalia jest w 100% antyalergiczna i ekologiczna. Dlatego polecane są one do gotowania dla dzieci i alergików. Garnki wykonane z emalii szybko się nagrzewają i nie zmieniają smaku potraw. Ponadto są dość lekkie i niedrogie.

Garnki aluminiowe

Z wyglądu przypominają garnki stalowe, mają za to zupełnie inne właściwości fizyczne. Szybko się nagrzewają i równomiernie oddają ciepło. Zalety przysłania jedna istotna wada – podczas gotowania kwaśnych potraw wytrącają się szkodliwe związki przenikające do pożywienia. Jeżeli zdecydujesz się na garnki aluminiowe, wybierz te z warstwą tlenku glinu. Taka powłoka zapobiega przedostawaniu się aluminium do żywności.

Garnki żeliwne

Najdroższe, ale i najbardziej solidne z zestawienia. Stop żelaza i węgla czyni te garnki niemal niezniszczalnymi. Garnki bardzo dobrze i równomiernie przewodzą ciepło. Zakupione mogą okazać się inwestycją na lata. Podczas gotowania z garnków wytrącają się śladowe ilości żelaza, które przenika do potrawy. Żelazo jest korzystne dla organizmu, dlatego używając garnków żeliwnych, dbamy o zdrowie – tak zupełnie przy okazji. Do minusów naczyń wykonanych z żeliwa, należy zaliczyć ich spory ciężar oraz dość wysoką cenę.

Jakie garnki na indukcję?

W coraz większej ilości polskich kuchni zobaczymy płytę indukcyjną. Ludzie zaczęli doceniać to nowoczesne rozwiązanie za możliwość szybkiego i równomiernego nagrzania garnka czy patelni. Płyta indukcyjna działa na zasadzie szybkozmiennego pola indukcyjnego podgrzewającego dno garnka. Dlatego zwykłe garnki nie będą działały na płytach indukcyjnych, ponieważ mają nieprzystosowane dno. Garnki na płytę indukcyjną dno mają wykonane z ferromagnetyku, czyli metalu, który można namagnesować. Mając wątpliwości co do tego, z czego wykonane jest dno garnka, można przyłożyć do niego zwykły magnes, jaki często wisi na lodówkach. Jeżeli garnek przyciągnie magnes, znaczy to, że naczynie nadaje się na kuchenkę indukcyjną. Istotna kwestia w garnkach na indukcję – powinny one mieć podobną średnicę jak miejsce grzewcze na płycie.