Język sztućców, czyli savoir-vivre bez słów
Savoir-vivre jest potrzebny jak obcy język w obcym kraju! Jeśli znamy język zasad dobrego zachowania, jesteśmy w stanie porozumieć się na wakacjach, w pracy, a także w restauracji czy na przyjęciach. Te ostatnie miejsca są o tyle ważne, że mają swój specyficzny sposób komunikacji, w którym podstawowe narzędzie stanowią… sztućce. Jak układać je na talerzu, by porozumieć się z kelnerem bez słów?
Potrzebuję chwilowej przerwy
Nie czujesz się jeszcze w pełni najedzony, ale potrzebujesz chwili odpoczynku od jedzenia? Da się zrobić. Na krawędzi talerza połóż trzonek widelca na godzinie 8, a trzonek noża na godzinie 4. Widełki widelca oraz ostrze noża nie mogą się ze sobą stykać – to kluczowe! W ten sposób wyślesz odpowiedni komunikat do obsługi restauracji.
Poproszę dokładkę tego samego dania
Smakowało? Jeśli masz ochotę na więcej tych kulinarnych pyszności. Ułóż sztućce w taki sam sposób, jak podczas sygnalizowania krótkiej przerwy, ale teraz ząbki i ostrze powinny się ze sobą stykać.
Mam ochotę na kolejne danie
Kubki smakowe wołają o odmianę? To czas, by zamówić inne danie. Możesz zakomunikować to kelnerowi, układając sztućce na krzyż.
Więcej nie przełknę…
Jeśli skończyłeś już wszystkie posiłki i nie masz ochoty na więcej, ułóż nóż i widelec równolegle do siebie trzonkami na godzinie 17.
To danie bardzo mi smakowało!
Jeśli chcesz wyrazić zadowolenie z dania, które właśnie zjadłeś, wystarczy, że położysz nóż i widelec równolegle do siebie na godzinie za kwadrans trzecia. Wówczas kelner zabierze Twój talerz, a komplement przekaże kucharzowi.
Coś poszło nie tak…
Potrawa nie trafiła w Twoje gusta? Warto przekazać to kucharzom. By to zrobić, włóż ostrze noża pomiędzy widełki widelca i połóż sztućce na talerzu w miejscu godziny za dwadzieścia piąta.