Karnawałowe stylizacje stołu

Karnawał to dobry czas na spotkania i wspólne zabawy. Zapraszacie znajomych lub rodzinę na przyjęcie i zastanawiacie się, w jaki sposób zrobić na nich dobre wrażenie? Nic prostszego!

Postawcie na kolory we wnętrzu – w końcu karnawał to czas zabawy. Zwróćcie też uwagę na dekoracje stołu, przy którym będziecie spędzać razem czas – goście na pewno docenią Waszą pomysłowość.

Jak ciekawie udekorować stół? Są na to różne sposoby. W zależności od gustu możecie postawić na   rozmaite warianty. Może to być klasyka, czyli stonowane kolory, które będą dopasowane do pomieszczenia. W takim przypadku główną rolę odegrają dodatki, których różnorodne kształty i faktury oraz sposób ułożenia na stole zadecydują o pięknie efektu końcowego. Możecie też całkowicie dać się ponieść fantazji i wymieszać style, które z pozoru zupełnie do siebie nie pasują. Ale tym, którzy cenią sobie stylową konsekwencję, polecamy wykorzystanie konkretnego motywu przewodniego. Przykładowo styl skandynawski nada Waszym pomieszczeniom uroku i wzbudzi poczucie domowego ogniska w zimowym klimacie polskiego karnawału. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić i nie spowodować chaosu na stole. Szaleństwo powinno być jednak kontrolowane.

Zastawa

Postawcie na ozdobną zastawę. Zabawa kolorami to świetne rozwiązanie. Bawcie się kontrastem i odcieniami, tak, by kolorystycznie pasowały do siebie. Nie przesadzajcie jednak z ilością barw. Zdecydujcie się na dwa, maksymalnie trzy kolory przewodnie. Jeśli chcecie podkreślić ekskluzywność imprezy, rozłóżcie eleganckie kieliszki i inne dodatki ze złotymi elementami – mogą to być wstążki lub girlandy. Wykorzystajcie sztućce bogato zdobione, ze żłobieniami lub grawerami. A jeśli preferujecie luźniejsze spotkania i jesteście tymi, którzy nie lubią sprzątać, skorzystajcie z jednorazowych naczyń, które obecnie dostępne są w różnych wzorach, kolorach i kształtach. Doskonale dopełnią one ten swobodny klimat.

Nakrycie stołu

Zamiast obrusu wykorzystajcie tiul jako bieżnik na stole. Nada on lekkości w bogactwie dekoracyjnym. W natłoku dodatków materiał ten jest idealnym balansem, ponieważ kojarzy się z subtelnością, zwiewnością i wdziękiem. Nie zapomnijcie o serwetkach. To obowiązkowy element dekoracji w karnawale! Serwetki pełnią funkcję praktyczną i ozdobną. W przypadku imprezy karnawałowej używajcie ich najczęściej jako dekoracji, ponieważ dzięki sposobowi ich ułożenia, kolorowi czy fakturze, która została wybrana, często podkreślają motyw przewodni spotkania. Warto je wykorzystać, ponieważ są wdzięcznym materiałem dekoracyjnym, który odpowiednio zaprezentowany, z pewnością przyciągnie uwagę zaproszonych gości.

Dodatki

Nic tak nie buduje klimatu, jak świeczki i świeczniki. Jeśli ich nie macie, wykorzystajcie puste szklane butelki lub słoiki, które posłużą za świetlne uzupełnienie wystroju stołu! Co z nimi zrobić, by wpasowały się w klimat? Wystarczy, że spryskacie je złotym lub srebrnym sprayem, posypiecie brokatem, dodacie podgrzewacz i efekt gwarantowany. Przy każdym talerzu możecie położyć maski karnawałowe, rozsypać na stole kamyki imitujące diamenty, czy inne błyszczące kamienie, które z pewnością nadadzą elegancji i wdzięku. Czas zabawy, jakim jest karnawał, pozwala na wykorzystanie także konfetti. By jeszcze bardziej podkreślić klimat, wystarczy rozsypać je na stole. Ostatnim dodatkiem, który może, ale nie musi pojawić się na stole, są kwiaty. Przyciągają uwagę i działają na zmysły. Warto jednak pomyśleć o ich oryginalnej prezentacji, czyli niekoniecznie w wazonie, ale np. poukładać je na talerzach lub przyczepić do obrusu.

Karnawał to jednak czas szaleństwa, warto więc wybrać więcej inspiracji i odważyć się na zabawę fakturą, kolorami i dekoracjami. Pamiętajcie tylko, aby robić to z wyczuciem! Jedzenie to uczta nie tylko dla zmysłu smaku, ale też wzroku, warto zatem łamać powszechnie przyjęte reguły i dać się ponieść fantazji, kiedy jest taka możliwość. Udanej zabawy!