Karnawał to czas licznych spotkań, przyjęć i balów. Choć wiele zaproszeń przyjmujemy z radością, bywają sytuacje, kiedy musimy odmówić. Jak zrobić to kulturalnie, nie urażając gospodarza i zachowując dobre relacje towarzyskie? Oto poradnik savoir-vivre dotyczący sztuki grzecznej odmowy.
Jak elegancko odmówić? Złote zasady savoir-vivre
Teraz, w okresie karnawałowego szaleństwa ilość zaproszeń na przyjęcia, spotkania towarzyskie i imprezy stale rośnie. Niektórzy z nas po okresie świątecznym i sylwestrowym czują się jednak przebodźcowani i marzą tylko o kanapie i ciepłym kocu. Odmówienie zaproszenia nie zawsze jest jednak proste – pojawia się obawa, że gospodarze poczują się urażeni lub rozczarowani. Sztuka grzecznej odmowy polega na wyrażeniu swojego stanowiska z szacunkiem i wdzięcznością za zaproszenie. Po pierwsze i najważniejsze - odpowiedz jak najszybciej. Nie zwlekaj z odmową - to świadczy o Twoim szacunku dla ich czasu i przygotowań. Koniecznie też podziękuj za zaproszenie i podaj powód odmowy, ale bez zbędnych szczegółów – krótki, szczery powód będzie wystarczający.
Jaki powód odmowy podać?
O tym wspomnieliśmy już wyżej – powód na pewno musi być szczery. Czasami trudno znaleźć jednak odpowiednie słowa. Gdy masz np. inne zobowiązania, powiedz:
„dziękuję serdecznie za zaproszenie, ale niestety mam już inne plany na ten wieczór. Życzę Ci wspaniałego przyjęcia!” A gdy po prostu potrzebujesz odpoczynku, odpowiedz: „Bardzo dziękuję za zaproszenie, ale po intensywnym tygodniu potrzebuję chwili wytchnienia. Mam nadzieję, że zabawa będzie udana!” Możesz też, odmawiając, od razu zaproponować alternatywną datę spotkania: „Niestety tym razem nie mogę się pojawić, ale chętnie spotkam się z Tobą przy innej okazji. Może uda nam się umówić w przyszłym tygodniu?”
Czego unikać przy odmawianiu zaproszeń?
Nigdy nie ignoruj zaproszenia – brak odpowiedzi jest niegrzeczny i może zostać odebrany jako lekceważenie. Nie mijaj się też z prawdą - wyimaginowane wymówki mogą wyjść na jaw i zaszkodzić Twoim relacjom. Szczerość połączona z taktem zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Nie wyrażaj zbyt wielu żalów – nadmierne przepraszanie lub długie tłumaczenia mogą sprawić, że odmowa wyda się nieszczera. Krótko i z klasą to klucz do sukcesu.
Sztuka grzecznej odmowy jest niezbędna, by zachować dobre relacje towarzyskie. Pamiętaj o podziękowaniu za zaproszenie, podaj krótki powód i, jeśli to możliwe, zaproponuj alternatywne spotkanie. Dzięki temu nawet odmowa zostanie przyjęta z pełnym zrozumieniem, a Ty pozostaniesz osobą uprzejmą i godną szacunku.