Najpierw przystawki, to wiadomo. Ale zimne czy gorące? A co bezpośrednio po nich? Danie główne? Może jednak sery? Podawanie do stołu jest sztuką, którą rządzą pewne zasady. Dobrze się z nimi zapoznać, żeby nie popełnić kulinarnego faux pas. Zwłaszcza kiedy na spotkanie przy stole zapraszamy naprawdę ważnych gości. Kolejność podawania dań jest kwestią nie mniej istotną niż dobór menu oraz dekoracja stołu. Dobrze wychowany gospodarz wie, w którym momencie podać przystawkę i szampana, ale również od którego z gości rozpocząć podawanie potraw.
Zanim zacznie się przyjęcie
Goście pojawiają się na przyjęciu raczej nie jednocześnie, dlatego zanim wszyscy zostaną zaproszeni do stołu, podaje się aperitif, czyli zimny napój w postaci wody z cytryną, napoju z lodem na bazie owoców, soku lub lekkiego alkoholu. Może to być wermut, gin z tonikiem na lodzie, białe wino wytrawne lub campari.
Aperitif nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. W tym czasie goście przywitają się, wymienią uprzejmości i nabiorą ochoty na coś do jedzenia. Pamiętaj, że podczas aperitifu nie wznosi się toastów.
Żelazny repertuar
Potraw na stole może pojawić się wiele, wszystko zależy od inwencji gospodarza, jednak nigdy nie w dowolnej kolejności. Na początek serwuje się przystawki, najpierw zimne, następnie ciepłe. Na zimno podaje się najczęściej wędliny, sałatki, koreczki lub ryby w galarecie (w małych porcjach, dosłownie na jeden kęs), a na ciepło paszteciki, pierogi, grillowane warzywa.
Po przystawkach czas na zupę (może to być krem lub rosół).
Kiedy goście skończą, pora na danie główne. Należy przy tym pamiętać o tym, żeby przed przyjęciem dowiedzieć się, czy któryś z naszych gości nie jest wegetarianinem lub weganinem - w takiej sytuacji należy zadbać o dodatkowe danie. Razem z daniem głównym na stole musi obowiązkowo pojawić się woda w przezroczystym dzbanku oraz stosowne do dań alkohole, czyli wino białe lub czerwone.
Po głównym posiłku podajemy sery. Pleśniowe kroimy na ćwiartki (tak aby każdy gość mógł delektować się aksamitną skórką), a żółte na plastry. Kładziemy je na drewnianej desce wraz ze specjalnym nożykiem.
Oprócz lub zamiast serów można zaserwować gościom deser. Idealnie sprawdzą się sałatki owocowe lub ułożone na paterach owoce (w tym przypadku pamiętać należy o nożykach do obierania skórek), ciasta oraz lody w towarzystwie słodkich alkoholi.
W tym momencie na stole pojawia się także kawa i herbata. Tę pierwszą nalewa się z dzbanków do małych filiżanek, trzeba także zadbać o śmietankę lub mleko (rozstaw je stole w ozdobnych naczyniach). Herbatę serwuje się w czajniczku, a dodatkiem do niej może być cukier biały, trzcinowy, konfitury podane w miseczkach lub pokrojona w plasterki cytryna ułożona na spodkach.
Komu najpierw i w jaki sposób
O kulturze i ogładzie gospodarza świadczy nie tylko kolejność podania dań, ale także kolejność, z jaką serwuje je poszczególnym gościom. Najpierw obsługujemy najstarszych gości, potem młodszych i zawsze zaczynamy od kobiet! Rozpoczęcie podawania potraw od mężczyzn jest poważnym uchybieniem.
Warto też zapamiętać zasadę, że wszystkie potrawy, oprócz zup, dań dzielonych na porcje i napojów, podajemy gościom z lewej strony, natomiast zużyte nakrycia zbieramy z prawej. Poza tym dużym nietaktem jest podawanie potraw bezpośrednio z ręki, dlatego warto zaopatrzyć się w elegancką tacę.