Kolorowe pisanki smakują pięknie

Nie może zabraknąć ich na wielkanocnym stole. Jak dzięki naturalnym produktom zrobić kolorowe pisanki w domu? O czym koniecznie musimy pamiętać, zanim zabierzemy się za ich tworzenie? I czym różnią się pisanki od kraszanek? Tym razem będziemy mówić na okrągło o barwieniu jajek.

Obchodzone wiosną Święta Wielkanocne są czasem odnowy. To właśnie jajko symbolizuje odrodzenie i nowe życie. Dlatego w większości potraw przygotowywanych na te święta można je znaleźć. Są one nie tylko produktem kulinarnym, ale także elementem dekoracyjnym, który się maluje i barwi. Współcześnie kupić możemy barwniki, dzięki którym szybko i bez problemu nadamy im intensywne, głębokie kolory. Mamy dla Was jednak inny pomysł! Co powiecie, by przygotować pisanki w tradycyjny sposób? Wykorzystajmy naturalne barwniki, by zrobić ich ekologiczne wersje, które będziemy mogli zjeść same bez obaw i dodać do wielkanocnych dań.

Podstawowe zasady

Cały proces przygotowywania pisanek powinniśmy zacząć od wyboru jajek. Najlepiej wybierzmy te duże. To jednak nie wszystko! Warto wybrać jajka o białej skorupce. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Pozostaje nam wtedy kupić te, o jak najjaśniejszym zabarwieniu.

Po drugie, podczas barwienia jajek naturalnym wywarem z roślin ilość ma znaczenie. Im więcej dodamy substancji barwiącej do wody, na przykład startego buraka, tym uzyskany kolor będzie pełniejszy. Dotyczy to także czasu gotowania. Jeśli chcemy uzyskać intensywną mocną barwę, to cierpliwość będzie naszym sprzymierzeńcem. Oczywiście nie możemy przesadzić z gotowaniem wywaru, bo w końcu wyparuje nam woda. Pamiętajmy także, by dodać do niego odrobiny octu. Dzięki niemu kolory będą trwalsze.

Kolory z natury

Przejdźmy teraz do tego, co jest najważniejsze. Jakich roślin z kuchni możemy użyć, by uzyskać piękne, kolorowe pisanki? Oto lista najpopularniejszych barw oraz produktów, z których je uzyskamy:

  • Od żółtego po jasnobrązowy – klasyczny naturalny barwnik to cebula. W tym przypadku wykorzystać możemy także herbatę i kawę.
  • Wyrazista żółć – kurkuma w proszku.
  • Różowy – starty burak.
  • Zielony – młode zboże ozime, trawa, a najlepiej szpinak – trzeba go posiekać przed wrzuceniem do wody.
  • Niebieski – poszatkowana czerwona kapusta.
  • Fioletowy – mrożone jagody.

Ugotowane jajka dodajemy do ostygłego kolorowego wywaru i czekamy na wymarzony efekt! Potem możemy stworzyć z nich wzory za pomocą drapaka. Jeśli chcemy stworzyć tradycyjne pisanki, to surowe jajka wrzucamy do gotującego się wywaru.

Kraszanka a pisanka

Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez kolorowych pisanek. To wszyscy wiemy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak często kraszanki nazywa się pisankami. Czym się różnią te dwa rodzaje zdobionych jajek?

W tradycji wielkanocnej wzór na pisankach powstaje poprzez nanoszenie na skorupki gorącego ciekłego wosku. Następnie tak przygotowane jajka wrzuca się do gotującego się wywaru z wybranych roślin. W bulgoczącym płynie wosk się wytapia, ale miejsca, na które go nałożyliśmy, nie barwią się – tak powstaje wzór.

Można powiedzieć, że kraszanki robi się na odwrót. Do kolorowego wywaru wrzuca się jajka – lecz na razie nie ma na nich żadnego wzoru. Naturalnie barwione jajka ostudza się i dopiero teraz tworzy się na nich wielkanocne motywy. Jak? Wyskrobuje się go ostrym narzędziem na kolorowej skorupce.

Zrobienie ekologicznych i stylowych pisanek nie jest trudne. Nie trzeba do tego specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Wystarczy wielkanocny nastrój i kilka warzyw, owoców lub przypraw. 

 

 

 

 

 

Kwadratowy, prostokątny, owalny czy okrągły – na jaki się zdecydować? Ten pierwszy świetnie pasuje do tradycyjnej niezbyt długiej sofy, do której dostawione są fotele, Jego plusem jest duży blat, dlatego sprawdza się świetnie na imprezach – możemy zastawić go wieloma przekąskami.

Prostokątny stolik kawowy wpasowuje się perfekcyjnie w długie narożniki. Zapewnia łatwy dostęp wszystkim zebranym osobom. Idealnie wypełnia przestrzeń. Jeśli mamy w salonie dużo sprzętu elektronicznego, pilotów, kontrolerów gier czy gazet, to powinniśmy wybrać stolik z szufladą lub półką pod blatem, gdzie schowamy te przedmioty. A blat pozostanie wolny i czysty.

Okrągłe i owalne stoliki to świetne rozwiązanie dla osób lubiących przestrzeń i swobodę. Łatwiej się wokół nich poruszać. Ich kształt nadaje dynamizm wnętrzu. Do tego nie mają niebezpiecznych rogów – co jest szczególnie ważne, gdy mamy małe dzieci. Podobnie jak w przypadku kwadratowych i prostokątnych stołów, te okrągłe, bardziej pasują do krótszych sof, a owalne do tych dłuższych.

Stolik kawowy nie musi być statyczny. Możemy kupić taki na kółkach, co pozwoli nam na swobodne przemieszczanie go po salonie. Drugim pomysłem jest stolik z wysuwanymi elementami spod blatu. Takie „zagnieżdżone” blaty pozwalają na szybkie dopasowanie go do okazji, a jednocześnie czynią stolik stylowym i nowoczesnym meblem.