Kropla wiedzy o wodzie

Jak woda działa na nas organizm? Jakie mamy zapotrzebowanie na nią? I co najlepiej do niej dodać, by nie znudzić się jej smakiem?

Powierzchnia mórz i oceanów stanowi 71% powierzchni Ziemi. Jednak zawarta w nich woda jest słona, czyli nie nadaje się do picia. Człowiek może spożywać jedynie wodą słodką, która znajduje się w rzekach, jeziorach i wodach podziemnych. Niestety cała woda słodka stanowi tylko niewielki procent wszystkich wód – dokładnie 0,77%. Dlatego tak ważne jest dbanie o czystość źródeł, które są dla nas dostępne, gdyż woda stanowi niezbędny składnik pokarmowy wszystkich żywych organizmów. Jak H2O działa na człowieka i jakie są objawy odwodnienia?  

Jak woda działa na organizm?

Czy wiecie jak wiele wody jest w naszym organizmie? Odpowiedź zależy od płci i wieku. U niemowląt stanowi nawet 75-80% masy ciała, u dzieci w wieku szkolny 70%, a u dorosłych 60%. W ciałach mężczyzn znajduje się więcej wody niż w ciałach kobiet. Wynika to z faktu, że im więcej tkanki tłuszczowej, tym mniejsza zawartość wody. Jeśli woda jest tak istotną substancją w organizmie, to jak działa na jego funkcjonowanie?

Przede wszystkim woda jest środowiskiem dla procesów biologicznych. Stanowi doskonały rozpuszczalnik wielu substancji chemicznych – składników mineralnych, witamin, hormonów i enzymów. Procesy trawienne nie byłyby możliwe bez udziału wody. To ona stanowi główny składnik śliny, która odpowiada za formowanie kęsków i przesuwanie treści pokarmowej. Woda znajduje się także w sokach trawiennych i w jelitach.

Woda pełni funkcję transportującą. Przenosi ona składniki odżywcze do narządów i komórek oraz zabiera z nich produkty przemiany materii. Oznacza to, że pełni także funkcje oczyszczającą dla organizmu. Nie można także zapomnieć o termoregulacji. To dzięki potowi, który składa się w 99% z wody, organizm chłodzi się podczas upałów. Woda wchodzi także w skład płynów ustrojowych oraz znajduje się w mięśniach i stawach. To tylko najważniejsze funkcje, jakie pełni ten życiodajny płyn. A jakie mamy na nią zapotrzebowanie?

Zapotrzebowanie

Organizm człowieka potrzebuje stałego bilansu wodnego, czyli ilość dostarczanej wody powinna równoważyć jej stratom. Głównym źródłem wody w diecie są napoje i zupy. Nie możemy także zapominać o owocach i warzywach, które zawierają 80-95% wody. Przyjmuje się, że powinno się przyjmować od 2 do 3 litrów wody dziennie. Oczywiście zależy to od wieku i aktywności fizycznej. A jakie są objawy niedoboru wody? Konsekwencją zbyt małego spożywania wody jest ogólne osłabienie i zmęczenie. Często pojawiają się bóle głowy, suchość w gardle i wypieki na twarzy. Powyższe skutki łączą się z obniżeniem koncentracji i sprawności fizycznej. Oczywiście następuje podwyższenie temperatury ciała, co może być groźne dla zdrowia i życia. Nie olewajmy więc wody i pijmy ją regularnie. 

Pomysły na wodę, rodzaje wody

Na rynku mamy dostępne wody źródlane, wody mineralne i wysoko zmineralizowane. Najlepiej pić wody mineralne i w ograniczonej ilości wody wysoko zmineralizowane, gdyż są one bogate w związki mineralne. Dobrym pomysłem jest tworzenie domowych wód smakowych. Do wody można wycisnąć sok z ulubionych owoców. Klasyką jest dodanie kawałków cytryny lub limonki ze świeżymi listkami mięty. Znakomitym pomysłem jest stworzenie drinka z miętą i zielonym ogórkiem, który świetnie orzeźwia i nawilża organizm. Oczywiście do wody możemy dodać dowolne owoce – zależy to tylko od naszego gustu.