Wyobraźcie sobie kuchnię z gołym betonem na podłodze, wystającymi rurami i czerwonymi cegłami na jednej ze ścian. Przenosimy się do industrialnego pomieszczenia, które zachwyca wyglądem i ciekawymi rozwiązaniami.
Styl industrialny zyskał popularność w latach 70. XX wieku w USA. Wielkomiejska klasa średnia i wyższa odkryły na nowo opuszczone magazyny i fabryki, by przekształcić je w przestronne, stylowe mieszkania. Zastanawiano się tylko, co zrobić z betonowymi belkami i podłogami, wystającymi potężnymi rurami czy salowymi słupami? Odpowiedź nasunęła się sama – nic! Warto je wykorzystać i wkomponować w aranżowane pomieszczenia. Dzisiaj celowo tworzy się przedmioty i meble, które swoim designem nawiązują do fabryki lub magazynu. Przyjrzyjmy się industrialnemu stylowi w kuchni. Co jest w nim ważne i jak się w nim wyróżnić?
Materiały klasy robotniczej
Wyobraźcie sobie fabrykę z początku XX wieku. Ryk pracujących maszyn, krzątający się robotnicy i szum tłoczących ciecze rur. A teraz pomyślcie, że ta fabryka zostaje zamknięta. Pracownicy znikają, cenne maszyny zostają wywiezione, pozostaje tylko pusta wielka hala. Co w niej mamy? Beton, stal, kable i rury. To właśnie jest kwintesencja stylu industrialnego. Przenieśmy się teraz do waszej kuchni. Zamiast białych czy czerwonych płytek na ścianie pojawia się czerwona naturalna cegła. Na podłodze, a także na wybranych ścianach, króluje beton. Rury już nie są celowo ukrywane, ale pomalowane na czarno, albo zamienione na te miedziane. W kuchni pojawiają się nieoczekiwane materiały, które teoretycznie nie mają prawa tam być, a co dopiero stać się głównym wyznacznikiem stylu. To właśnie gołe ściany, brak tynków oraz zabudów jest najważniejszą cechą industrialnego stylu. A jak sytuacja wygląda z meblami i dodatkami?
Różnorodność i pomysłowość
Decydując się na styl industrialny, pamiętajcie, by się nie ograniczać. Zmieszajcie w tym stylu wszystkie materiały. Bardzo popularnym motywem jest zbudowanie w kuchni wyspy z drewna lub betonu. Oczywiście zależy to od dostępnej powierzchni. Jeśli wybieracie meble, niech ciepłe drewno łączy się z cynowym wykończeniem. Niech uchwyty będą za duże, a na ścianie warto powiesić szklane podświetlane elementy. Wybierając lampy pomyślcie o takich, które będą wyglądać, jakby zostały dopiero co przywiezione ze starego magazynu lub fabryki. Nie bójcie się ciężkich i wystających czarnych kabli – właśnie one będę dodawać szyku w industrialnym stylu.
Dekoracje powinny kontrastować ze sobą. Jeśli więc wybierzemy konkretny wzór szafek, przypuszczalnie będzie to jakiś klasyczny zimny kolor, to detale powinny być kolorowe i wykonane z innego materiału. Jeśli zaś półki są drewniane, to niech nasze pojemniki na produkty spożywcze będą metalowe. Z drugiej strony jeśli w kuchni powiesicie metalowe szafki z szybami z hartowanego szkła, to świetnie będą się z nimi komponować drewniane ozdoby i pojemniki.
W industrialnej kuchni nie możecie zapomnieć o wyjątkowych krzesłach. Warto postawić na drewniane krzesła lub stołki barowe oraz metalowe krzesła prosto z fabryki farb. Jak widzicie, styl industrialny, z pozoru zimny, jest bardzo ciekawy i inspirujący. Niestety najlepiej prezentuje się w kuchniach o większej powierzchni, ale nic w końcu nie ogranicza wyobraźni, więc i w bloku można spróbować stworzyć industrialną kuchnię.